Е дна нова тенденция бързо си пробива път в корпоративните мрежи. Все повече системни администратори решават да заменят големите и в повечето случаи неефективно използвани сървъри с по-малки машини, работещи с няколко операционни системи.
Това е възможно благодарение на софтуера за виртуализация, който превръща един физически сървър в множество виртуални машини. И на този пазар се разгаря истинска битка между фирмените решения на "Майкрософт" и софтуера с отворен код.
Наскоро компанията VMware предложи свободен софтуер за сървърна виртуализация. Само за пет месеца около 700 хил. потребители са изтеглили пробна бета версия на VMware Server.
Компанията се надява, че потребителите на нейния свободен софтуер ще се възползват и от платените й услуги. Така например VMware Infrastructure 3 предлага по-развити възможности за ефективно разпределение на задачите между сървърите в една организация и съкращава необходимия хардуер.
В същото време "Майкрософт" пусна за свободно ползване своята платформа Virtual PC 2004, която осигурява виртуализация както на сървъри, така и на десктоп машини. Софтуерът позволява на потребителите да пускат до четири копия на новата операционна система Windows Vista върху виртуални РС-та.
При сървърите платформата на "Майкрософт" поддържа неограничен брой копия на софтуера Windows Server 2003 R2 Datacenter върху виртуални машини. Изобщо, виртуализацията набира скорост, сочи проучване на анализаторите от "Форестър" (Forrester).
41% от анкетираните корпоративни ИТ мениджъри са заявили, че вече използват или планират да внедрят софтуер за виртуализация. Според друга водеща компания за проучване на пазара - Ай Ди Си (IDC), през 2009 г. бизнесът в този сектор ще генерира 15 млрд. долара.
Именно с тези прогнози анализаторите обясняват решението на "Майкрософт" да осигури поддръжка на потребителите на Linux в своя сървърен софтуер Virtual Server 2005 R2. Продуктът на нейния конкурент VMware Server може да работи върху стандартен хардуер x86 и с всички популярни 64-битови операционни системи - Linux, Windows, NetWare и Solaris.
Самият VMware сървър е достъпен за безплатно изтегляне от сайта на компанията. За поддръжка на ниво корпорация обаче компанията прилага различни ценови модели.
Част от платения софтуер е VMware VirtualCenter, който струва 600 долара за два процесора. Този продукт управлява внедряването и използването на VMware сървъри в рамките на корпорацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!