Компанията оператор на атомната електроцентрала в североизточния японски град Фукушима не изключи днес горивото във Втори реактор да е започнало да се топи, предадоха световните агенции.
Охладителната система на този реактор на АЕЦ "Фукушима 1", стопанисвана от "Токио електрик пауър" ("Тепко") се повреди в резултат на най-силното земетресение в съвременната история на страната, което стана в петък.
Въпреки усилията на властите, равнището на водата в охладителната система е спаднало драстично днес. Това поражда
опасност от прегряване на реактора,
което може да доведе до топене на горивните пръчки. Започнала е операция по изпускане на пара от реактора, за да се намали налягането.
Системите за охлаждане на три от шестте реактора на "Фукушима-1" аварираха и в сградите, където се помещават Първи и Трети реактор, станаха две експлозии.
Въпреки това Японската агенция за ядрена безопасност изключва възможността в АЕЦ "Фукушима" да стане авария като чернобилската, заяви министърът за националната политика.
11 души бяха ранени от взрива, избухнал в Tрети реактор
тази сутрин. Четирима от ранените са войници, а останалите са служители на централата. Никой от тях не е в тежко състояние.
Главният секретар на японското правителство Юкио Едано заяви, че става дума за експлозия на натрупал се в реактора водород. В резултат на взрива не е бил разрушен главният пункт за управление на реактора, няма и неутронно излъчване, каза още той.
Съдейки по постъпващата информация, малка е възможността от изхвърляне на голямо количество радиоактивни вещества, подчерта той. Стоманеният корпус на реактора, в който се намират горивните пръти,
не е повреден и няма опасност за околната среда и за населението.
Трети реактор работи с ураново-плутониево гориво, но по характеристиките си не създава особени проблеми от гледна точка на безопасността, казаха експерти.
Според "Тепко" час след взрива радиацията е била 20 микросиверта на час. В Япония допустимата норма за един час е 500 микросиверта.
Седемнайсети американски флот обаче е преместил своите кораби и самолети от зоната на "Фукушима-1", след като там било засечено ниско ниво на радиация.
Самолетоносачът "Роналд Рейгън" е бил на 100 морски мили от брега, когато приборите му засекли радиацията, чието количество се равнявало на едномесечно облъчване от естествения радиационен фон. Флотът съобщи, че радиацията е от дима и парата, бълвани от централата.
Взривът в Трети реактор избухна, след като районът
отново бе разтърсен от силно земетресение с магнитуд 6,2
Епицентърът му е бил в морето, на 150 км североизточно от Токио, близо до крайбрежието на префектура Ибараки.
Взривът е подобен на друг, станал в събота в Първи реактор на централата, чиято охладителна система пострада от силното земетресение на 11 март, макар сегашният да е бил много по-мощен.
За охлаждане на реакторите започна да се използва морска вода.
По-късно и системата за охлаждане на Втори реактор се повреди, съобщи операторът на централата "Тепко", цитиран от японската агенция Джиджи.Подобни повреди, последвани от експлозии в бетонния похлупак на всеки от тях, претърпяха Първи и Трети реактор.
АЕЦ "Фукушима-1" има общо шест реактора. Тя е разположена на 250 км северно от мегаполиса Токио, в който живеят 35 млн. души.
В атомната електроцентрала "Фукушима-2", която се намира близо до АЕЦ "Фукушима-1"
успешно са били охладени два ядрени реактора,
съобщиха японските власти. В Токио и други японски градове днес трябваше да започне плановото изключване на тока за по три часа, за да може страната да се справи с недостига на електричество вследствие на повредите в няколко атомни електроцентрали.
Едано съобщи обаче, че електрическата компания е отложила засега прилагането на тази мярка, но призовава японците да пестят тока.
Около 1,9 млн. домакинства останаха без ток
след катастрофалното земетресение и цунами, но много хора са и без питейна вода. Бавно вървят и доставките на храни за най-тежко пострадалите райони.
По официални данни потвърдените жертви са 1800, но жертвите най-вероятно ще се окажат много повече.
Шефът на полицията в префектура Мияги, една от трите най-тежко пострадали, каза за Асошиейтед прес, че според него в Мияги са загинали над 10 хил. души.
В съседната префектура Ивате не е ясна съдбата на над 50 хил. души, предаде ИТАР-ТАСС.
По данни на националното противопожарна служба напълно или частично са разрушени около 64 хил. жилищни сгради.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!