Генералният щаб няма да търси отговорност от никого, всички в София и Кербала са изпълнили задълженията си по ред и устав, както гласят правилата в армията, предаде БНР. Професионалната съвест на военните е чиста, каза началникът на ГЩ ген. Никола Колев. Според документите, показвани от него на видеостена, става ясно, че българското командване е едва пето ниво във взимането на решения за работата на българския батальон в Ирак.
Нашите 480 момчета в Кербала са сменили полк на морската пехота, наброяващ 2500 души, което неимоверно е разширило задълженията и усложнило задачите им в Ирак, допълни ген. Колев. Системата за инженерни заграждения е била изградена в българските бази "Кило" и "Индия" по всички препоръки на обединеното американско командване и на два пъти е усилвана на база анализи за предстоящи терористични атаки, като всички предписания и проведените след това проверки показали, че тя е надеждна.
Разбира се, нашето мнение е, че в този случай най-добре е било да бъде изградена противотанкова отбрана, но това е било невъзможно заради градския характер на терена, в който са били разположени българските бази, каза още ген. Колев. За да не е имало никакви поражения от взривената цистерна бомба на 27 декември, нейното обезвреждане е трябвало да стане на 5 км от базата, което е било невъзможно.
Последиците, които е имал взривът, са възможно най-минималните, а всички български военнослужещи са реагирали не само на думи героично, но и така че да спасят колегите си, допълва БНР.
Изводите на Генералният щаб са, че трябва непрекъснато да има органи за планиране, подготовка и провеждане на операцията; че трябва да има контрол на подразделенията, участващи в такива мисии; че българските военни не бива да са сами, а трябва всички институции, имащи отговорност към тези мисии, да изпълняват също толкова съвестно своите задължения. Влизането на България в антитерористичната коалиция и разполагането на военен контингент в състава на такива сили трябва да бъде национална задача, което изисква активното включване на всички министерства и ведомства, е друг от изводите.
Военните настояват и за държавна политика, съдържаща пакет от социални закони за защита на военнослужещите и техните семейства, докато изпълняват такива сложни и рисковани мисии.
Има спешна нужда от връщане в рамките на Генералния щаб на военното разузнаване, което сега е на подчинение на министъра на отбраната. То е в основата на планирането и тактиката на всяка военна операция, обясни още ген. Колев. При отсъствието му сега висшето военно командване трябва да се моли за информация, за да планира тактиката и операцията на българския батальон в Ирак. Това е нарушение на "светая светих" на военната наука, при нас има объркани принципи, които ни пречат в работата, изтъкнато бе на пресконференцията. Това трябвало спешно да бъде решено от държавните органи, които да разберат, че България не е във война, но нашата армия води истински военни действия в Кербала.
Трябва да се помисли спешно за по-кратки срокове за професионализация на българската армия, тъй като това било бъдещето във връзка с участието ни в умиротворителни мисии. Българската армия трябва да стане професионална преди 2010 г. когато са заложени сроковете, изтъкна още ген. Колев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!