От новата академична година Факултетът по педагогика на Софийския университет (СУ) "Кв. Климент Охридски" и Фондацията на бизнеса за образованието (ФБО) ще предложат на студентите нова бакалавърска програма "Неформално образование", обновена магистърска програма "Квалификация и пренасочване на работната сила" и първата по рода си за страната програма за следдипломна квалификация по професионално ориентиране и кариерно консултиране. Обучителните инициативи идват в отговор на търсенето от страна на пазара към придобиване на знания и опит в сферата на управление, развиване и задържане на човешки ресурси. По магистърската програма и тази за следдипломна квалификация се предвижда защитаване на знания и придобиване на сертификат за професионални умения Global Career Development Facilitator (GCDF), обучението за който до момента се осъществяваше единствено чрез мрежата на ФБО и JobTiger. Със сътрудничеството със СУ, програмата GCDF за първи път получава институционализация и в академичните среди.
На снимката:
Гергана Раковска, изп. директор на ФБО,
доц. д-р Силвия Цветанска, зам.-декан на Факултета по педагогика в СУ "Св. Климент Охридски"
и доц. д-р Ивайло Тепавичаров, декан на Факултета по педагогика в СУ
Гергана Раковска, изп. директор на ФБО,
доц. д-р Силвия Цветанска, зам.-декан на Факултета по педагогика в СУ "Св. Климент Охридски"
и доц. д-р Ивайло Тепавичаров, декан на Факултета по педагогика в СУ
Бакалавърската специалност "Неформално образование" идва в отговор на недостига на познания за работа в сферата на различни публично-частни проекти в сферата на "обучение през целия живот", поясни доц. Ивайло Тепавичаров, декан на Факултета по педагогика към СУ. По думите му, всички места от заявени прием по новата форма за обучение вече са заети.
Доц. д-р Силвия Цветанска, зам.-декан на Факултета по педагогика поясни, че приемът за обновената магистърска програма вече е факт от тази учебна година, но кандидатстването по програмата за следдипломна квалификация ще бъде обявено по-късно тази година. Кандидатстването по всички магистърски програми на СУ тръгна от 15 септември и продължава до 25 септември. Магистърската форма е съобразена с гъвкавата модулна структура на програмата GCDF, но е разширена и допълнена с нужните предмети и знания, изисквани при академичните програми. Според Гергана Раковска, изп. директор на ФБО, едно от най-добрите предимства на придобиването на сертификата за кариерни специалисти е фактът, че обучението за тази квалификация не спира с издаването на документа, защото той се преиздава на всеки пет години, така че всеки такъв консултант трябва непрекъснато да придобива и обновява знанията си за развитие на човешките ресурси.
Завършилите специалност "Социални дейности" в СУ ще следват само два семестъра в магистърската програма, а всички останали ще учат 3 семестъра.
Програмата за следдипломна квалификация е едногодишна и е ориентирана към всички следващи бакалаври, както и към вече реализиралите се на пазара на труда специалисти, проявяващи интерес към сектора "Човешки ресурси".
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!