Ш естима от кандидатите за евродепутати са с досиета от бившата Държавна сигурност или военното разузнаване.
Председателят на комисията за досиетата Евтим Костадинов на пресконференция днес посочи имената им.
Някои от тях вече са обявявани като агенти при предишни проверки по стария закон.
На сайта на парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред сега обаче за първи път са публикувани подробни справки за агентурните им досиета, включително с имената на вербувалите ги офицери. Още при приемането на новия закон стана ясно, че досиетата ще бъдат публикувани и достъпни в интернет.
Това са Евгени Кирилов и Боян Чуков от коалиция "Платформа Европейски социалисти" (БСП и партия "Движение за социален хуманизъм"), Юнал Лютфи от ДПС, Георги Белчев от ССД, Севдалин Атанасов от политическа партия "Зелена партия" и Кръстьо Петков от политическа партия "Граждански съюз на нова България".
За тях има данни за сътрудничество на бившата ДС или военното разузнаване.
От общо 218 кандидати за евродепутати са проверени 144, каза Костадинов. Останалите не са проверявани, както предвижда законът, тъй като са родени след 16 юли 1973 г.
Членовете на комисията показаха папки с материали, въз основа на които са направени тези заключения. Те съдържат доклади на оперативни работници,
доклади за изпълнени задачи, разписки за получаване на пари, каза Евтим Костадинов.
За Евгени Кирилов, пети в листата на социалистите, и Боян Чуков, на 24-то място като кандидат, има материали от Първо главно управление (разузнаването).
Кирилов е сътрудничил на още две служби - военното разузнаване и Националната разузнавателна служба (която се създаде след закриването на Държавна сигурност). Псевдонимът му е бил "Манчев".
Чуков е бил щатен в Държавна сигурност (ДС).
Юнал Лютфи, който е на последено място в листата на ДПС, е бил секретен сътрудник на ДС и на военното разузнаване. Неговите папки са най-много и най-дебели, съобщи БГНЕС. Лютфи е имал два псевдонима - от 22 април 1965 г. е бил агент "Мурад", а от 8 февруари 1985 г. - агент "Сидер".
Водачът на листата на Граждански съюз за нова България Кръстьо Петков е бил секретен сътрудник на ДС. За него също са изпратени материали от служба "Военна информация". Псевдонимът на Кръстьо Петков е "Еленков".
Данни за агентурно минало има и за Георги Белчев от листата на ССД. Вчера от партията обявиха, че го сменят с друг кандидат.
Принадлежност към ДС е установена и за Севдалин Атанасов от Зелената партия.
Намерени са данни с подпис на работни протоколи от периода 1990-91 г. със заповед на тогавашния министър на вътрешните работи ген. Атанас Семерджиев, че са унищожени част от досиетата на Георги Белчев и Севдалин Атанасов.
От решението на комисията по досиетата, публикувано в интернет, става ясно, че Георги Белчев е бил агент с псевдоним "Боби", Севдалин Атанасов - агент "Калин".
Единствено от военното разузнаване са предали микрофилми на комисията на досиета. По смисъла на закона в допълнителните му разпоредби се посочва, че всички източници, независимо от носителя им, са меродавни.
Данните, събрани от комисията, са предадени на ЦИК и самите кандидат-евродепутати и техните партии или коалиции ще решат дали да бъдат изтеглени в определения от закона срок.
Комисията по досиетата ще разглежда подробно и дали има данни за сътрудници на службите за кандидатите за директори на БНР.
Изпратено е писмо до председателя на Народното събрание, на когото ще бъдат предоставени данни за народните представители в 40-тото и на 39-тото Народното събрание и на началниците на отдели в администрацията на парламента.
Изпратено е писмо и до президента Георги Първанов за проучване на служителите в президентството. Евтим Костадинов заяви, че за тези институции ще спазят 14-дневния срок както е по закон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!