Д иректорът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) или упълномощено от него лице ще издава европейска здравноосигурителна карта. Тя ще важи за една година.
Това реши парламентът, който прие на второ четене промени в Закона за здравното осигуряване.
Ако лицето е непълнолетно, срокът на картата ще важи до навършване на пълнолетие, но не повече от пет години, а за пенсионерите - срокът е 10 г.
Картата е единен документ в страните членки на ЕС, който удостоверя наличието на здравноосигурителни права.
Тя дава възможност на граждани със здравна осигуровка да получат спешна и неотложна медицинска помощ при посещение на страна от съюза.
Поетапното въвеждане на картата започна на 1 юни 2004 г., а за България това задължение ще стане от датата на членството й в ЕС.
Европейска здравна карта няма да се издава на лица, които не са внесли повече от три месечни осигурителни вноски за период от 15 месеца, както и на българските граждани, които са в чужбина повече от 183 дни за една година и имат право да не плащат вноски.
Депутатите записаха, че за сметка на републиканския бюджет ще се осигуряват ветераните от войните и военноинвалидите; инвалидите, пострадали при отбраната на страната, по време на наборна военна служба, при природни бедствия и аварии; пострадалите при изпълнение на служебния си дълг служители на МВР и държавни служители.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!