К омпании от бирници рекетьори действат в Гърция, а до услугите им обикновено прибягвали банки, търговци и фирми, които не могат да си върнат парите от т.нар. "лоши длъжници", съобщава електронният сайт GR Reporter (GRReporter.info).
Десет официално били фирмите, занимаващите се с рекет. Те се различавали от мутрите по това, че не били част от мафията и че към услугите им не прибягвали криминални престъпници въпреки незаконната дейност.
Твърди се, че от услугите им се е ползвала и националната телекомуникационна компания ОТЕ.
Миналата година бирниците рекетьори са "обслужили" заеми за над 600 милн. евро, като печалбата им е била 51 млн. евро. Хонорарът им за обслужен заем се движел между 0,8 и 12%.
Те се появявали, след като разберат, че даден клиент не може да си плаща заемите и започвали да го притискат да се издължи, като в повечето случаи това завършвало със заплахи, шантаж и изнудване.
Според Сдружението на компаниите за обслужване на оплакванията, каквото е официалното име на бирниците, всеки ден тези 10 компании провеждали по 150 хил. телефонни разговори със задлъжнели гърци.
Интересното в случая с гръцкия рекет било, че докато всички си затваряли очите пред съществуването му, включително и държавата, именно компаниите бирници поискали да се легализира дейността им и да се приеме закон или нормативен акт, който да регламентира "услугата" им.
Рекетьорите твърдели, че икономическата система имала нужда от тях и че поради световната финансова криза през 2009 г. лошите длъжници ще се увеличават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!