В него се залага почти друкратното увеличаване на месечните надбавки за деца до 18 години, но и се съдържа условието те да бъдат давани само на хора с ниски доходи. Ако децата не посещават редовно училище, родителите им няма да получават месечните помощи, които вече няма да бъдат обвързани с минималната работна заплата.
Предвижда се да има три вида семейни помощи - еднократни (при раждане на дете), месечни - за деца до 1 година, и месечни за деца до 18 години. Последните ще бъдат давани само на семействата, които имат доход, по-нисък от средния (150 лв. на човек).
Законът изравнява размера на еднократната помощ при раждане на първо, второ и трето дете - по 200 лева и в трите случая. Проектозаконът предвижда и да бъдат подпомагани финансово и всички неработещи и неосигурени майки, чиито доходи са равни или по-ниски от определената доходна граница.
Мнозинството отхвърли проекта на ОДС, внесен от Надежда Михайлова, който предвиждаше 20% увеличаване на добавките за деца, отглеждани само от единия си родител. Дясната опозиция настояваше месечните добавки да продължат да бъдат давани на всички семейства, независимо от доходите им.
Отхвърлен бе и проектът на левицата, внесен от Емилия Масларова, който предлагаше месечните помощи да зависят от възрастта, както и да бъде въведено семейното подоходно облагане за родители с по-високи доходи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!