П роверка на Военната прокуратура сочи, че няма незаконни извеждания от сградата на ареста, нито нерегламентирани срещи в стаята за свиждания на бившия директор на "Топлофикация"-София Валентин Димитров, съобщи прокурорът капитан Ивелин Начев.
По думите му с Димитров са осъществени 28 свиждания. Между 6 и 21 юли той се е срещал с упълномощен адвокат (вторият), за чието упълномощаване следствието не е знаело и което е станало по време на среща в ареста, разрешена от разпоредба.
Друг нормативен акт обаче противоречи на въпросната разпоредба и според прокурор Начев никой не може да носи наказателна отговорност или да бъде санкциониран по какъвто й да било начин за срещите на Валентин Димитров с някой от адвокатите му.
Упълномощаването на втория от тях е станало по време на размяна на кореспонденция между задържания и защитниците му, която по закон не подлежи на проверка.
Делото срещу бившия шеф вече е в 22 тома,
отчетоха от Софийската градска прокуратура, като припомниха, че срещу майката на задържания Цеца Димитрова също е повдигнато обвинение - за трансформиране на имущество, придобито по престъпен начин.
Всички сметки и на двамата в български банки вече са запорирани, каза Божидар Джамбазов, единият от наблюдаващите прокурори по делото.
Той допълни, че при обиска в едно от жилищата на Димитров са намерени документи за касети, с които той е оперирал в софийска банка. Това е трезорът, срещу чиито служители са образувани проверки за предоставяне на невярна информация, уточни Джамбазов.
От Софийската градска прокуратура отново потвърдиха, че няма движение по сметките нито на Димитров, нито на майка му, след задържането на бившия ръководител на дружеството. Единственият превод, който Цеца Димитрова е направила, е към адвокатска къща в Австрия.
Темата "Топлофикация" е приключила,
тъй като лично главният прокурор следи този процес и с него се занимава Върховната касационна прокуратура, заяви същевременно кметът на София Бойко Борисов.
Той посочи, че е подписан меморандум с председателя на Столичния общински съвет Владимир Кисьов и с министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров, в който се посочва какво трябва да се направи.
Имаме назначени експерти, които трябва да ни предложат варианти за оздравяването и по-добрата работа на дружеството, добави Борисов. Според него необходимо е да се изчакат тези варианти и след това с Овчаров да подпишат най-изгодния от тях.
На въпрос дали ще предложи смяна на изпълнителния директор на дружеството Борисов припомни, че вече е посочил свой представител в Съвета на директорите. По думите му той е бил избран по документи и е доказан експерт.
Кметът отбеляза, че задълженията на "Топлофикация"-София са намалели до по-малко от 90 млн. лева и това е следствие на много по-сериозния управленски контрол.
По повод закупените със средства на дружеството билети за спектакъл на Нешка Робева Борисов посочи, че тя не носи отговорност, а са виновни онези, които са се разпоредили за покупката.
Междувременно с 2% е намаляла събираемостта на сметките
за парно от началото на юли вследствие на скандала с "Топлофикация"-София, заяви на пресконференция изпълнителният директор Георги Рогачев. Абонати на топлофикационното дружество са около 390 000 домакинства.
Според Рогачев причина за това са и призивите на някои федерации и неправителствени организации да не се плащат задълженията към дружеството.
Само вчера в "Топлофикация"-София са постъпили около половин милион лева от изравнителните сметки.
Междувременно министър Румен Овчаров е изпратил до изпълнителния директор и до председателя на Съвета на директорите на дружеството искане за свикване на
извънредно общо събрание на акционерите на 12 септември
Овчаров предлага Георги Рогачев и Георги Ненков да бъдат освободени като членове на съвета. Това обаче не включва освобождаването им от отговорност, се посочва в съобщението.
Изпълнителният директор на "Топлофикация"-София Георги Рогачев изрази готовност да напусне топлофикационното дружество, ако това е желанието на акционерите - Столичната община и Министерството на икономиката и енергетиката.
От вчера в "Топлофикация"-София се извършва и данъчна проверка, съобщи Рогачев. Срокът й е до 15 ноември. От ръководството декларираха готовността си за максимално съдействие на прокуратурата.
Междувременно бившият член на Съвета на директорите Илко Йоцев предложи приватизация само на произвоствените мощности на дружеството и запазване на общинско-държавната собственост върху преноса и дистрибуцията. По думите му
Това е единственият начин за развиване на монопол
Според него бърза приватизация е начин да се подпомогнат скрити схеми и бъдещи злоупотреби в процеса. Трябва да се тръгне с приватизация и либерализация на производството, така че то вече да не е монополно, посочи Йоцев.
По думите му производствените мощности трябва да се заменят с по-ефективни, което не е по силите на "Топлофикация"-София поради липса на средства.
Георги Рогачев окачестви предложението на Йоцев като "нормална практика по целия свят". Според него това трябва да стане при ясни правила, тъй като дружеството представлява огромен комплекс, който не може да бъде продаден на ниска цена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!