24-часова национална телефонна линия за деца жертви на насилие "Говори с приятел" и комуникационна кампания "Училище без насилие" бяха открити днес от УНИЦЕФ и Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
Чрез телефонната линия непълнолетните и от най-маргинализираните групи на обществото ще могат да получават помощ и специализирана информация, включително и в кризисни ситуации.
Линията предлага анонимен и достъпен безплатен механизъм за консултиране и съобщаване за случаи на деца в риск и предприемане на необходимите мерки за тяхната закрила.
Предотвратяването на насилието над деца се допълва от проекта "Училище без насилие", изпълняван от УНИЦЕФ, ДАЗД, Софийска община и др. институции. Целта е създаване на безопасна и подкрепяща училищна среда чрез директна работа в училища с ученици, учители и родители.
Проектът е разработен по модел на програми на УНИЦЕФ в страни от региона. Работата вече стартира в шест пилотни училища в столицата. Резултатите ще бъдат налице в началото на 2008 г.
Целта на кампанията е телефонната линия 0800 19 100 да достигне до максимален брой деца. Планирани са и бъдещи кампании, които ще се съсредоточават върху различна форма на насилие над непълнолетни.
За реализиране на кампанията "Училище без насилие" беше потърсена и помощта на известни личности, близки до подрастващите, които могат да ги подтикнат да споделят проблемите си и да търсят решение.
Участници и лица на кампанията са Димитър Бербатов и Ани Салич - посланици на УНИЦЕФ за България, Румънеца и Енчев, Лора Крумова, Димитър Рачков, Владимир Карамазов, Дидо от D2, Константин и Райна и Теодор и Кремена.
Насилието e сериозно нарушение на правата на детето, което може да има сериозни и дълготрайни последствия за детската психика, умствено и физическо развитие.
Според националното представително изследване "Нагласи към функционирането на гореща телефонна линия за деца и насилието над деца" от септември 2007 г., подготвено от МБМД по поръчка на УНИЦЕФ и ДАЗД, 95% от хората смятат, че в България съществува насилие върху децата.
За непълнолетните на възраст между 8 и 15 години агресията в училище е техен основен проблем. В същото време се наблюдава слаба ефективност на съществуващите възможности за решаване на проблемите им. Причините за това са ниската обществена чувствителност и ангажираност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!