"Депутати дават ДАНС на прокурор", съобщава "Труд". Вътрешната комисия на парламента ще изпрати в прокуратурата доклада си след проверката в ДАНС, обяви нейният председател Минчо Спасов.
Народните представители са констатирали, че информационното дело "Галерия", в което влизат журналисти, е било заради публикации, съдържащи класифицирана информация. Депутатите записали в доклада си, че е обезпокоителна практиката да се дават само устни заповеди.
"Борисов да вади веднага данните си срещу БСП!", призовава в интервю за "Труд" Бойко Великов, председател на парламентарната комисия "Антимафия", по повод заканата на столичния кмет, че до дни ще предостави данни за незаконно финансиране на БСП.
"Държавата има солиден ресурс, за да се противопостави на корупцията. Но това не бива да е само кампания, свързана с доклад или изследване. Сега се намираме в кризисен период и институциите са длъжни да го преодолеят. ДАНС е длъжна с целия си ресурс, с който разполага, след скандала с подслушването да излезе по-стабилна и по-силна", коментира Великов
"Мнозинството поема подкомисиите за спецслужбите", съобщава "Сега". Председателите на двете подкомисии ще са от управляващото мнозинство. ДПС и НДСВ са приели предложението на БСП за създаване на подкомисия за ДАНС и използването на специални разузнавателни средства към вътрешната комисия и друга - към военната комисия, за контрол на военното разузнаване. Това е обявил шефът на лявата парламентарна група Ангел Найденов.
"Всеки месец отчитат делата срещу мафията", отбелязва "24 часа". Шефовете на всички съдилища, прокуратури и следствени служби всеки месец ще отчитат пред Висшия съдебен съвет работата по знакови дела.
Магистратите искат информация не за конкретни процеси, а по 10 категории казуси - срещу мафията, за корупция, злоупотреби с пари от еврофондове, трафик на хора или наркотици, пране на пари, тежки убийства, данъчни измами, фалшифициране на пари и кредитни карти, контрабанда. Ако дело се бави, ще се търси отговорност преди всичко от началника на мудния магистрат.
"Станишев покани Борисов да поиграят ТВ кеч", коментира "Сега" идеята за диспут между премиера и столичния кмет. Според автора кечът е в напрежението, очакването, истерията и влагата, която напълно ще попие медийното пространство.
Сергей Станишев ще каже нещо, Бойко Борисов ще му отвърне, на другия ден клакьорите ще интерпретират - и така, докато публиката забрави за какво са си говорили. Най-много двамата да разменят папки, които няма да отворят.
"Работим за поне 20-25 депутати на НДСВ в следващия парламент", посочва в интервю за "Класа" Марина Дикова, зам.-председател на НДСВ. Тя уточнява, че предстоящият Четвърти конгрес на НДСВ ще бъде стартът на предизборната кампания на движението.
"За нас като ръководство е много важно да чуем мнението на хората как да изградим и изработим нашата предизборна кампания по места. Важно е и да приключим този конгрес с една визия, чиято основа ще е предизборният манифест."
"Костов дойде на власт след банкова криза, но втора няма да има", уверява от страниците на "24 часа" Йордан Цонев, председател на икономическата комисия Народното събрание. Той заявява, че банковата система в България е стабилна и не е застрашена от световната финансова криза.
Стабилността на лева и на борда са извън всякакво съмнение. Стабилността на публичните финанси - също, при 11 млрд. лв. фискален резерв.
"Колеги икономисти и политици от опозицията твърдят, че правителството и управляващото мнозинство не следят кризата и нямат план. Това не е вярно. Провеждаме всяка седмица поне по едно съвещание. В БНБ има денонощен надзор над случващото се в задокеанските и европейските борси и реакциите на правителства", категоричен е Цонев.
"Искаме да се приспадат лихви по кредити от данъка", казва в интервю за "Труд" зам.-председателят на НДСВ и бивш министър на финансите Милен Велчев. Той заявява, че България все още е остров на стабилността във все по-бурното море на световната финансова криза.
"Ние от НДСВ сме готови с пакет от мерки, които да запазят тази стабилност, да запазят покупателните способности на доходите и да осигурят тяхното нарастване. Една от мерките е данъчна преференция за ипотечните кредити до 100 хил. лева при купуването на основно жилище, като се приспаднат лихвите, които се плащат по тях от облагаемия доход.
Така ще стимулираме банките да кредитират повече, а хората да вземат заеми, но и да си декларират реалните доходи. Защото, за да ползват тази привилегия, трябва да докажат доход, от който да приспаднат лихвите", пояснява Велчев.
"Малките фирми няма да издържат на финансовата криза", предупреждава Божидар Божинов, зам.-председател на БТПП в интервю за "Монитор".
"Ние не получихме 3,5 млрд. евро по различни програми и сега всички се чудят откъде да вземат тези пари. Много фирми са разчитали на тях, направили са големи разходи, за които са взели кредити. А сега с кризата на кредитите се увеличава лихвата и хората ще станат неплатежоспособни.
Всичко това ще предизвика вълна от фалити. Повечето фирми в България са малки и средни и те няма да могат да понесат сътресенията. Затова трябва да мислим в съвсем друга посока и да намерим начин да спрем предварително вълната от фалити, която ще се надигне догодина", предлага Божинов.
"Кризата ще свали цените на горивата", прогнозира в интервю за "Стандарт" финансистът Андрей Пръмов. Той е убеден, че строителните фирми и търговците на недвижими имоти първи ще усетят трудности, защото работят с твърде много привлечени кредити. А кредитът се затяга - не само като лихвени проценти, а и като условия за отпускане.
Пръмов очаква хипотетичен спад на цените на имотния пазар там, където е най-презастроено. В случая - при ваканционните имоти. В селските имоти няма да има спад, защото те и без това не струват кой знае колко. Жилищата в София също няма да поевтинеят. Възможно е да има относителен спад на цените на луксозните имоти заради намаленото търсене от чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!