Д анъците и осигуровките върху заплатите трябва допълнително да се намалят, въпреки че действащото трудово законодателство осигурява големи облаги на хората с трудови договори и дълъг трудов стаж.
Това посочва Световната банка (WorldBank.bg) в доклада си за състоянието на българската икономика "България: Успешна интеграция в ЕС - дневен ред на политиката" (The Road to Successful EU Integration - The Policy Agenda), представен на кръгла маса, организирана от финансовата институция и правителството.
Препоръчва се още включването на надбавките за трудов стаж в основната заплата, по-гъвкаво използване на срочните трудови договори, назначаване на непълен работен ден.
Социалният зам.-министър Димитър Димитров коментира, че и българското правителство е за гъвкавост на пазара на труда, но само ако има и сигурност.
Той припомни промените в Закона за насърчаване на заетостта, с които безработните се насърчават да търсят работа чрез месечни бонуси към заплатата в продължение на година.
В доклада, в който се прави обширен анализ на дневния ред на основната реформа и институционалните политики, с фокус върху необходимостта от поддържане на устойчив икономически растеж и сближаване с ЕС, се посочва значителния икономически напредък на страната ни до момента.
От финансовата институция смятат, че основното предизвикателство пред страната ни в момента е да бъде преодоляно изоставането в доходите на хората.
Размерът им сега е едва 30% в сравнение със средните доходи на останалите европейски държави.
Банката предупреждава също, че
има опасност доходите у нас да продължават да падат заради демографския проблем в страната.
От финансовата институция предлагат да приемем незабавно пет групи мерки, сред които подобряване качеството на инфраструктурата и подобряване на действията на съдебната система.
Около 2/3 от пътищата у нас се считат за лошокачествени и среднокачествени, отчитат експертите. Според Световната банка инфраструктурата, която има пряко отношение към търговията - пристанища и митнически котролни пунктове, не е ефективна.
Изисква се повече българи да се включат в пазара на труда. Данните за България в тази сфера са сред най-отрицателните в Европа.
Според специалистите младите хора са често безработни и защото образованието им не съответства на реалните нужди на икономиката.
Експертите предлагат също страната ни
да опрости фирмената регистрация и тя да се извади от системата на съдилищата.
Друго предложение е да се улесни откриването и закриването на фирмите, както и да се опрости процедурата на производството по несъстоятелност.
България няма да преразгледа политиката си по отношение на валутния борд. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров.
Той и финансовият министърът Пламен Орешарски откриха дискусията за обсъждане на Икономически меморандум за България, подготвен от банката.
Меморандумът представлява оценка напрогреса на България в контекста на нейната подготовка за присъединяване към ЕС.
Устойчивостта на икономическия растеж се предпоставя от макроикономическата стабилност на България, заяви министърът на финансите Пламен Орешарски. Всякакви други експерименти за краткосрочно форсиране на растежа са огромен средносрочен риск, коментира той.
Председателят на Икономическия и социален съвет доц. Лалко Дулевски оцени доклада като навременен и отбеляза, че с приближаване на датата на присъединяване на страната ни към ЕС, се появяват все повече предизвикателства, които трябва да бъдат по-широко дискутирани.
Той препоръча правителството да разработи програма за изпълнение на Лисабонската стратегия, за да се подобри връзката между образование и пазар на труда, както и да се преструктурира заетостта от нископрозиводителни към високопроизводителни дейности.
Според Дулевски, у нас, след превръщането ни във външна граница на ЕС,
трябва да бъде въведена забрана на трудовата емиграция,
чрез която да се стабилизира трудовият пазар и да се стимулира демографското развитие.
Зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров смята, че има неверни твърдения в доклада за гъвкавостта на пазара на труда и за връзката между производителността на труда и работната заплата.
Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии коментира, че връзката между бизнес и образование в България е изкуствена и има разминаване между търсенето и предлагането на пазара на труда.
Председателят на Българската търговско-промишлена палата Божидар Божинов изрази мнение, че трябва да има спешна промяна в администрацията, която в много случаи е пречка пред инициативите на бизнеса и пред пазара на труда.
Повишаването на конкурентоспообността на българските фирми преминава през намаляването на разходите им за труд, които в България са много високи, коментира зам.-министърът на финансите Любомир Дацов.
Високата осигурителна тежест у нас е следствие на демографския проблем и на малкия брой работещи хора, посочи Дацов. Той уточни, че в европейските страни трима работещи издържат един пенсионер, а у нас - "един работещ издържа двама души и половина, които не произвеждат нищо".
Тази година за първи път бяха намалени осигурителните вноски, но при сегашното демографско състояние в страната няма как осигурителната тежест да бъде снижена още, отбеляза зам.-министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!