Б ългария би могла да бъде активен фактор във формирането на нова европейска политика по отношение на Виетнам. Това заяви българският държавен глава Георги Първанов, който е на посещение в страната, по време на съвместна пресконференция с виетнамския си колега Нгуен Мин Чиет.
Той е убеден, че страната ни може да бъде активен фактор в подготовката на споразумението за сътрудничество и партньорство между ЕС и Виетнам, както и в търсенето на решения по други въпроси.
Според Първанов двустранните отношения между двете страни не са доминирани от носталгия по миналото, а ще се изграждат на базата на повече прагматизъм, на икономизацията им и на взаимната изгода.
През последните три години - време на интензивни политически контакти, има и икономически резултати. Стокообменът между двете страни е скочил над пет пъти, но и тези близо 80 млн. щатски долара в никакъв случай не ни удовлетворяват, отбеляза държавният глава.
Първанов вижда възможности за по-осезателно присъствие на българските фармацевтични продукти във Виетнам и смята, че са необходими усилия за връщане на българския тютюн и българските вина на виетнамския пазар.
Готови сме да предложим конкретни възможности за сътрудничество в отбранителната промишленост, каза още Георги Първанов.
По думите му е важно да се помисли за това от България да бъдат изнесени модерни технологични линии за редица производства и дори за създаването на смесени предприятия - нещо, което трябва да стане във времето между настоящата визита и ответната през 2010 г.
Специален акцент ще бъде поставен върху сътрудничеството в сферата на туризма и образованието. Седем от ректорите на университети във Виетнам например са получили образованието си в България.
Би могло да бъде поощрено взаимодействието между отделните университети, което да бъде оформено в споразумение между двете образователни ведомства, предложи държавният ни глава.
Според Първанов "някои от нас разчистваха буренясалата пътека към Виетнам във времето, когато беше трудно да се пробие международната изолация на страната".
Той отбеляза също, че за близо 60-те години на дипломатически отношения България винаги е подкрепяла борбите на виетнамския народ за национално освобождение и независимост, оказвала е конкретна, често пъти безвъзмездна помощ за усилията на виетнамския народ и държава.
От своя страна виетнамският президент Нгуен Мин Чиет посочи, че двустранните отношения, особено политическите, се развиват, но търговско-икономическите връзки са все още ограничени.
Виетнам е готов да предостави всички необходими условия, за да дойдат български инвеститори, а чрез Виетнам те могат да разширят пазарите си към другите страни от Асоциацията на страните от Югоизточна Азия, каза той.
По думите му българската страна е потвърдила, че ще окаже подкрепа на Виетнам при навлизането му на българския пазар и чрез България на пазара на ЕС.
В отговор на въпрос как икономическата криза се отразява на виетнамската икономика и при тези условия какво място имат българските инвестиции, Нгуен Мин Чиет отбеляза леко снижения икономически растеж в страната и говори за предприетите мерки срещу нея, като посочи, че Виетнам би желал да използва българския опит в преодоляването на трудностите.
Преди началото на пресконференцията в присъствието на двамата президенти бяха подписани Споразумение за правно и съдебно сътрудничество между правосъдните министерства на двете страни и Програма за сътрудничество в областта на културата.
Правосъдният министър Миглена Тачева обясни пред журналисти, че споразумението е рамково и предстои да бъдат подписани конкретни работни програми.
Тачева е имала двустранни разговори с виетнамския си колега Ха Хунг Къонг, на които е била постигната договореност за подкрепа в съдебната реформа и в сферата на реформирането на затворите, за които Виетнам очаква експертна помощ.
Други идеи са виетнамски юристи от правосъдното министерство да се обучават в български университети за следваща образователна степен. Договорена е била и обмяна на правосъдни експерти от двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!