"Биовет" (BIOV) и "Златни пясъци" (ZLP) достигнаха рекордно високи стойности.
Фармацевтичната компания, базирана в Пещера, увеличи пазарната си капитализация с 35,14% и затвори на най-високото си ниво от четири години - 6 лв./акция.
Акциите на черноморския курорт "Златни пясъци" (ZLP) бяха сред пазарните лидери със седмичен ръст 12,79% и връх 8,40 лв./акция.
Преди публикуването на финансовите резултати за първите девет месеца на "Св. Св. Константин и Елена" (SKELN) инвестиционният интерес към дружеството доведе до 26% седмичен ръст.
Акциите на друга туристическа компания - "Пампорово" (PAMPO), набраха скорост с настъпването на туристическия сезон (седмичен ръст 36,25% до 11,99 лв.).
През изминалата седмица интересът към бившите приватизационни фондове продължи, предизвикан най-вече от пазарните спекуланти, които затвориха позициите си с компенсаторни инструменти (KZ), след скока на последните с над 100% за последния месец.
Търговията с компенсаторните инструменти варираше: в понеделник започна от ниво 50,20 стотинки за номинал от 1 лв. и достигна 80,12 стотинки в петък след решението на правителството да приватизира 61 дружества за непарични инструменти, както и 35% дял от БТК.
Спадът на цените на руските акции продължи
Миналата седмица беше негативна за заелите дълги позиции на руския капиталов пазар.
Започналия миналия петък спад на цените на руските акции продължи и през тази седмица.
След няколко седмици на странична консолидация руския капиталов пазар отново пое в негативната посока със страшна сила.
Индексът MICEX-10 загуби 7,10%, като приключи петъчната борсова търговия на ниво 1152.07 пункта.
Като изключим понеделник, когато руският фондов пазар направи неуспешен опит да възстановят изгубените си позиции, цените на руските акции падаха практически всеки изминал ден от седмицата, затваряйки на все по-ниски и по-ниски нива.
Борсовата търговия се провеждаше при висока инвеститорска активност и при големи обеми.
Относително по-стабилни бяха акциите на "Сургутнефтегаз", които бяха спрягани за най-вероятния заинтересован от покупката на активите на ЮКОС, както и тези на петролния гигант "ЛУКойл".
Интерес към "Юганскнефтегаз" заявиха и някои от големите чужди компании, сред които американските "Exxon" и "ChevronTexaco".
Големи загуби понесоха инвестиралите в енергийната система на Русия РАО ЕЕС, акциите на която се сринаха след новините за поредното отлагане на въпроса за енергийната реформа в страната.
Акциите на РАО ЕЕС паднаха с -9,72% за седмицата.
Акциите на ЮКОС отново се сринаха като следствие от поредицата от лоши новини за компанията.
Поради дължими данъци руското правителство взе решение да продаде 76,8% от основното звено в структурата на ЮКОС - "Юганскнефтгаз" за 246,8 млрд. рубли, или 8,7 млрд. долара, което е почти двойно по-малко от независимите оценки на петролопреработващото дружество.
Търговия с акциите на ЮКОС на Московската междубанкова валутна борса се осъществяваше само в сряда, тъй като през останалите дни от седмицата тя беше спряна.
Акциите на нефтената компания загубиха 33,25% от стойността си за седмицата.
Негативните събития около ЮКОС допълнително изнервиха и без друго отрицателно настроените инвеститори.
Дори позитивните корпоративни новини за компанията не помогнаха на акциите на металургичния гигант "Норилски никел" да зъвърши седмицата в зелената територия и те паднаха с 1,88%.
Компанията обяви 43,4% ръст в приходите за първото полугодие на тази година в сравнение със същия период от 2003-та до 3,3 млрд. долара на фона на рекордно високите цени на никела и медта.
Печалбите на компанията преди данъци, такси и амортизация са скочили почти двойно до 1,4 млрд. долара.
Рафинерията "SNP Petrom" отново пазарен лидер на румънския пазар
Позитивните пазарни настроения доминираха и през изминалата седмица на Букурещката фондова борса, като общият пазарен индекс BET-C се покачи с 2,93%.
Пазарната активност бе стимулирана и от макроикономическите данни, изнесени през седмицата.
Румънският брутен вътрешен продукт (БВП) е нараснал с 8,1% за първите три месеца на годината, в сравнение със същия период на миналата година.
Очакваните преки чуждестранни инвестиции са в размер 3 млрд. евро.
Във фокуса на инвеститорското внимание отново бе най-голямата публична компания "SNP Petrom" със седмичен ръст 5,59%.
Най-търгувани бяха акциите на банките "BRD - Groupe Societe Generale", "Banca Transilvania" (TLV), както и на рафинерията "SNP Petrom".
Сред по-малките дружества пазарен лидер отново бе приизводителят на хлебни изделия "Mopan Mures" (MPN) с ръст за седмицата 53%.
Петте финансово-инвестиционни комапании отчетоха нетни стойности на активите за октомври.
Въпреки това търговията с техните акции бе слаба и само две от тях затвориха на позитивна територия - SIF Oltenia (+2,0%) и SIF Moldova (+0,8%).
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!