Фирмите ни с малки шансове за проекти в Ирак, констатира още "Пари". Съмнявам се, че български фирми може да бъдат избрани като поддоставчици по проекти за възстановяването в Ирак, заяви шефът на финансовата група "ДЗИ Росексимбанк" Емил Кюлев на организираната от президента Георги Първанов дискусия с участието на политици и икономисти за икономическите аспекти на кризата в Ирак за България. Според Кюлев не е ясно кой как ще поеме военния риск. Банките не могат да го поемат, каза Кюлев и уточни, че ще е необходимо държавата да промени бюджета. Според зам.-председателя на Съюза на работодателите в България Иво Прокопиев от съюза са предложили да се извърши експортно застраховане в държавите около Ирак. Прокопиев каза, че 11% от българския износ за тези страни е подложен на риск. Тази идея е приета от президента и ще се лансира на политическо равнище. Неотдавна беше обсъдена идеята капиталът на БАЕЗ да се увеличи от 7 на 90 млн. лв. и ще се търсят възможности за това.
Над 1 млн. са дружествата, регистрирани по Булстат, информира още "Пари". Регистрираните в Булстат към 1 април са 1 002 948, съобщиха от НСИ. От тях активни са 958 974, а 43 974 са прекратени. Най-много стопански субекти са регистрирани в София-град - 225 951, следват Пловдив - 87 743, и Варна - 68 901. На почти половината от регистрираните - 470 709, основният предмет на дейност е търговия, ремонт на автомобили, лични вещи и стоки за домакинството.
Глоба до 3000 лв. за непубликуван финансов отчет, предупреждава още "Пари". Предприятията, чиито годишни финансови отчети (ГФО) подлежат на независим финансов одит, са длъжни да ги публикуват във вида, в който са заверени от регистриран одитор. Това напомни зам.-финансовият министър Гати ал Джебури в писмо до медиите вчера. По смисъла на чл. 26, ал. 1 от Закона за счетоводството съставни части на ГФО са счетоводният баланс, отчетът за приходите и разходите, отчетът за паричните потоци, отчетът за собствения капитал и приложението по смисъла на НСС 1 - Представяне на финансови отчети. Съгласно изискването на чл. 40 от същия закон всички те трябва да се публикуват в ежедневник, икономическо издание, собствено издание или интернет до 3 месеца след приемането на ГФО. Това изискване на Закона за счетоводството не е ново, но досега не се спазваше. Глобите за нарушителите са от 1500 до 2000 лв., а на юридическо лице и едноличен търговец се налага имуществена санкция в размер от 2000 до 3000 лв. При повторно нарушение санкцията е в двоен размер (чл. 47, ал. 3 от Закона за счетоводството).
Световните пазари "сложиха" край на войната в Ирак, обявява "Дневник". Демонстративното навлизане и разполагане на американските войски в центъра на Багдад и на британските в Басра бе разчетено в понеделник от пазарите като ясен сигнал, че конфликтът в Ирак ще приключи до няколко седмици. Въпреки предупрежденията на анализатори да не се прибързва със заключенията вълната от оптимизъм на финансовите пазари се запази през целия ден от Азия през Европа до Америка. Петролът поевтиня още, а инвеститорите изоставиха златото и държавните облигации и се насочиха към корпоративните ценни книжа и долара, който поскъпна с 1,5% спрямо еврото, като максимумът му през деня беше 1,0560 долара за евро.
Бизнесът се готви за рецесия след края на войната в Ирак, пише "Сега". "Българският бизнес трябва да се подготви за най-неблагоприятния вариант за икономиката ни след войната, защото той е най-реалистичен. И да видим как ще действаме при рецесия в Европа, продължаваща война в Залива и немного добри отношения с Русия." Така шефът на ДЗИ-Росексимбанк Емил Кюлев обобщи мнението на българския бизнес. Вчера президентът Георги Първанов инициира среща-дискусия с представители на деловите среди. Целта била не да се търсят възможности за участие във възстановителните дейности в Ирак, а бизнесмените да предложат антикризисни решения за българската икономика след войната. На поканата откликнаха представители на всички работодателски организации, депутати от ДПС и НИЕ, финансисти от всички политически бои. "Липсват само хора от правителството и НДСВ", забеляза президентът Първанов. От пресслужбата му обявиха, че покани за участие са били отправени и към царските хора.
Шефовете на НДСВ обсъдиха телекома, информира още "Сега". Политическият съвет на НДСВ обсъжда до късно снощи проблема с разпределението на дивидента от печалбата на БТК за 2002 г. Докладът бе представен от транспортния министър Пламен Петров. "Обсъждането имаше неформален характер", казаха зам.-председателят на партията Даниел Вълчев и финансовият министър Милен Велчев. Според Велчев решението за БТК ще се вземе до края на седмицата.
Спират износа на обла дървесина заради дефицит, съобщава още "Сега". До месец може да бъде забранен износът на едра обла дървесина заради очертаващия се дефицит от около 450 000 куб. м. Миналата година от страната са изнесени 200 000 куб. м. "Обичайното търсенето на обла дървесина в страната е около 1,3 млн. куб. м, а горските стопанства могат да осигурят около 850 000 куб. м", съобщи зам.-министърът на земеделието Меглена Плугчиева. Общият добив на дървесина е 4,8 млн. куб. м. Тя каза също, че и тази година ще продължи да действа забраната за износ на обгоряла дървесина.
Австрийци искат лотарията ни, обявява "Стандарт". Австрийската групировка "Казина-Австрия" иска да се включи в лотарийния бизнес в България. Това съобщи австрийското списание "Профил". Шефът на компанията Лео Валнер вече е обсъдил въпроса с финансовия министър Милен Велчев. Предприемачът посетил нашата столица на 25 март за откриването на новия офис на "М-Тел", пише списанието. Двамата разговаряли за възможността за сключването на договор за управление на лотарията ни. Оглавяваната от Валнер компания притежава 12 казина в Австрия и управлява местната лотария. За 2001 г. тя има 1,24 млрд. евро оборот.
"Финансист: България е подходяща за инвестиции" е друго от заглавията в "Стандарт". България е подходяща за краткосрочни инвестиции, макар и придружени с известен риск, твърди Петър Ботушаров, един от стратезите на сигурните инвестиции в Комерц банк - Лондон, цитиран от германския всекидневник "Ханделсблат". Ботушаров посочва, че източноевропейските страни България, Румъния, Русия, Полша и Хърватия са в момента по-сигурни от новите фаворити Бразилия и Боливия. В Латинска Америка бързата печалба е по-вероятна, но рискът е непредвидим.
Анкара пак плаши с отказ от наш ток, пише още "Стандарт". Анкара е на път да анулира договора за внос на ток от България, пише турският вестник "Заман". Изданието цитира енергийния министър Хилми Гюлер, който миналата седмица обяви, че ще поиска предсрочно прекратяване на споразумението със София. Причината за това е, че българската страна не изпълнява задълженията си по него, обяснява "Заман". Според споразумението между София и Анкара от 1998 г. турската страна трябваше да реализира два големи инфраструктурни проекта в замяна на вноса на електричество. Но турските фирми не изпълниха ангажиментите по строителството на каскадата "Горна Арда" и на автомагистрала "Марица" в частта Оризово-Капитан Андреево.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!