"Миналата година вземанията върху 40-тонен контейнер бяха 20 000 лв., което означава, че единица изделие вътре е струвало 1-2 стотинки независимо от вида му. Към май стойността стана 45 000 лв., сега е 120 000 лв. Т.е., ако в този 40-тонен контейнер има маратонки, един чифт вече излиза около долар и половина", казва пред вестника Соня Петкова, производител на обувки от Русе. По думите й през последните месеци се регулират каналите за китайски стоки за сметка на турския внос.
"Текущата сметка на баланса е с излишък втори пореден месец" е друго заглавие в "Дневник". За юли излишъкът е 113,5 млн. долара, посочва вестникът, цитирайки предварителни данни на БНБ.
За същия период на миналата година дефицитът е бил 74,8 млн. долара. През юни тази година излишъкът беше 104,4 млн. В резултат на последните два отчетени месеца дефицитът по текущата сметка за периода януари-юли е 213,3 млн. долара, което е доста по-малко от дефицита за същия период на миналата година - 465 млн. долара. Съотношението на дефицита към прогнозния брутен вътрешен продукт е 1,8% при 3,4% за януари-юли 2001 г. и таван 5,7%, заложен в макрорамката на бюджета.
След публикуването на данните от платежния баланс вестник "Пари" алармира, че "банките отново изнасят капиталите си в чужбина". През юли банките отново са обърнали поглед към валутните депозити навън като към печеливша инвестиция. След като месец преди това българските кредитни институции предпочетоха да преструктурират портфейлите си в полза на дълговите книжа, емитирани от българското правителство, през юли те са увеличили със 117,3 млн. долара инвестициите си във валутни депозити в чужбина.За седем месеца валутните депозити на банките са намалели с 234,9 млн. долара.
"Дневник" съобщава също и за затварянето на главата "Финансов контрол" от преговорите за членство в Европейския съюз. Според поетите ангажименти разходването на публичните средства в България ще се подчинява на строги правила, като се постига разделяне на функциите при взимането на решенията, осъществяването на контрола и осчетоводяването. Едно от основните изисквания на Европейската комисия е въвеждането на институцията на финансовия контрольор в първостепенните разпоредители с републиканския и общинските бюджети, както и с програмите, финансирани от Евросъюза.
"Пари" коментира и предложението, което министърът на финансите Милен Велчев обсъжда с представители на "Nomura Group" и условията за възможна емисия на самурайски облигации във Вашингтон по време на годишната среща на МВФ и Световната банка. Изданието цитира "Euromoney Intellinews", като пояснява, че не е известен обмисляният обем на емисията и времето, когато ще бъде пусната. Ниските лихви в Япония предполагат ниски разходи по външното финансиране на България, което е причината за правителствения интерес, коментират дилъри у нас.
Основна тема на всички всекидневници е и започналият вчера 58-и есенен технически панаир в Пловдив. С рекорден брой участници тази година на изложението: България е представена от 1072, а чуждестранните участници са 1187 фирми от 42 страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!