Ч акъров иска банкова гаранция за замърсителите, извежда "Сега".
Нов закон ще изисква замърсителите на околната среда да учредяват безусловна и неотменяема банкова гаранция в полза на екоминистерството.
Това пише в проекта на закона за отговорността за предотвратяване и отстраняване на екологични щети.
Проектът въвежда за първи път в българското законодателство директни плащания от замърсителите, които те дължат автоматично при превишаване на допустимите норми. Досега принципът беше предприятията, които замърсяват околната среда, да бъдат глобявани или затваряни.
Електронната борса прегря заради акциите на "Химимпорт", отбелязва изданието.
Акциите на "Химимпорт" направиха фурор на борсата вчера, а рекордният брой поръчки претовари и извади от строя системата за електронна търговия COBOS.
Още в началото на сесията за половин час бяха изтъргувани над 278 000 акции на компанията за повече от 1,5 млн. лв. Междувременно стана ясно, че COBOS е блокирала и нейните над 1900 потребители не могат да въвеждат поръчки.
Евроексперти спират колите за застраховки, четем в същия вестник.
Европейски застрахователни експерти, КАТ и Комисията за финансов надзор ще спират днес произволно избрани автомобили в столицата, за да проверят дали водачите им са сключили задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Проверката, в която трябва да се прецени готовността на страната за включване към споразумението "Зелена карта", започна още вчера, но протече само в Комисията за финансов надзор.
Присъединяването към споразумението ще позволи на българските шофьори да се движат в страните от ЕС, без да плащат за това застраховка "Зелена карта". Нейната цена е от 77 евро за седмица до 320 евро за година.
Акцизът ще вдигне цената на тока с половин процент, пише още "Сега".
Акцизът върху електроенергията за стопански нужди, който се въвежда от началото на 2007 г., ще вдигне цената му с половин процент.
Това стана ясно по време на вчерашното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, който гледа проектозаконите за акцизите и за местните данъци и такси.
Промените в акцизния закон предвиждат от 1 януари да се въведе акциз от 1 лев за 1 мегаватчас ток за стопански нужди. В момента най-високата тарифа за този ток е 19 ст. за киловатчас, което означава, че с акциза увеличението на цената ще е приблизително 0,5%. За въглищата и коксът акцизът е 0,30 за 1 гигаджаул.
Бюрокрация спъва компаниите за екогорива, смята "Дневник".
Производителите на биогорива са изправени пред редица проблеми, които затрудняват реализирането на проектите и възможността да си възвърнат инвестициите.
Това стана ясно на конференцията "Пазара на биогорива в България", организирана от "Дневник" в понеделник.
Липсват реални стимули, контрол и стратегия за развитие от страна на държавата, бяха основните притеснения на предприемачите в сектора на биогоривата.
400 лева средна заплата догодина, отбелязва "Стандарт".
397 лева ще бъде средната заплата през 2007 г. Това обяви министърът на финансите Пламен Орешарски след заседанието на Министерския съвет.
Кабинетът одобри проектобюджета за 2007 г. и днес той ще бъде внесен в Народното събрание. От 1 юли 2007 г. бюджетните заплати ще нараснат с 10%, а пенсиите - с 8,5%.
Заедно с вдигането на необлагаемия месечен доход на 200 лв. и очакваната инфлация от 3,1% реалният ръст на бюджетните заплати ще бъде 7-8%, каза Орешарски.
EVN щипнали 15 млн. от сметките за ток, твърди изданието.
Безплатно са кредитирали Енергото около 1,5 милиона абонати в Югоизточна България. Австрийската EVN, собственик на електроразпределителните дружества в Пловдив и Стара Загора, е надула сметките за септември и така се е самокредитирала с около 15-20 млн. лева, твърдят запознати.
Така австрийците прибрали авансово парите, вместо да теглят заем от банка. За който се дължат лихви. Далаверата станала, като надписали повече киловати по скъпата тарифа от 17,4 ст., отколкото показва електромерът.
Европа ни спира топлия хляб, извежда "Новинар".
Топлият хляб може да изчезне от българския пазар заради изискване на Европейския съюз задължително да се продава в хартиена опаковка, съобщи Димитър Людиев, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите в България.
Причината е, че в момента топъл хляб предлагат предимно малките хлебопекарни и хлебопроизводители, а хартиените пликове за погачи, питки, кифли и банички ще ги оскъпят допълнително.
С около 3 до 5 ст. е по-скъп опакованият хляб от този, който не е опакован. Цената варира в зависимост от вида на опаковката. Недопустимо става да се залепват върху самия самун лепенки с информация за него.
Липсват кадри за ИТ сектора, смята вестникът.
Недостигът на квалифицирана работна ръка в областта на информационните технологии вече се превръща в криза, казаха от Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ) по време на откриването на XI издание на специализираното изложение "БАИТ ЕКСПО 2006".
От асоциацията допълниха, че трябва да се усвоят средства от Европейските фондове за развитие на ИТ сектора и за изграждане на информационно общество у нас. В изложението тази година ще участват повече от 100 фирми.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!