След два дни Букурещ ще се превърне в столицата на Източна Европа, пише "Адевърул" по повод откриващата се след два дни в румънската столица среща на премиерите на десетте страни от така наречената Вилнюска група. Според изданието фактът, че Букурещ бе избран за домакин на срещата е дипломатически успех за Румъния. Авторът на статията посочва, че ако доскоро реален шанс да бъдат поканени в НАТО имаха само пет кандидатки от групата, след атентатите от 11 септември към тях са се прибавили и Румъния и България. Румъния и България като територия и население са половината от потенциала в това отношение на останлите пет кандидатки, пише още изданието. Вестникът подчертава, че на срещата за три часа ще бъде и турският премиер Бюлент Еджевит, който ще се срещне с румънския си колега Адриан Нъстасе. Турция иска още веднъж да покаже на Съединените щати реалния си интерес от приемането на Румъния в алианса, изтъква "Адевърул".
Британският печат се спира и на темата за разширяването на ЕС. Единбургският в. "Скотсман" помества мнението на шотландска лобистка организация, защитаваща интересите на местните фермери, че разширяването на Евросъюза ще създаде "огромни проблеми" за сегашните 15 страни-членки. "И сега в ЕС има даващи и получаващи държави. Погледнато като разходи на глава от населението, най-много дава Люксембург, а Великобритания е някъде по средата. Цената за присъединяването на нови страни обаче ще е изключително висока, като най-скъпо излиза членството на България", твърди Бевърли Уилсън от шотландския фермерски съюз.
Вестник "Гардиън" публикува днес коментар на Тимъти Гартън Аш, който призовава за повече внимание към дебатите за бъдещето на Европа. До няколко години източната граница на ЕС ще минава по река Буг и Карпатите. Още догодина министри от Полша, Латвия и Малта вероятно ще заседават, макар и без право на глас, в Съвета на министрите - мястото, където се вземат решенията в ЕС. С други думи, наближава моментът, когато повечето страни от Европа по собствения си демократичен избор ще са равноправни членове на една организация с обща правна рамка, изтъква авторът. Затова според него европейците трябва да обърнат повече внимание на дебатите за бъдещето на Европа, а управляващите да се постараят посланието им да е по-разбираемо за обикновения човек.
Една от най-коментираните теми в днешния чуждестранен печат са приетите от САЩ правила за работа на извънредните военни трибунали, които ще съдят заподозрените в тероризъм. "Файнаншъл таймс" отбелязва, че вчерашното решение донякъде разсейва съмненията, че Вашингтон е готов да загърби собствените си ценности в преследването на терористите. Най-лошите очаквания за извънредните трибунали не се сбъднаха, но все пак има основания за тревога, изтъква вестникът.
"Ню Йорк таймс" дава същата оценка на извънредните трибунали - с новите си правила те не изглеждат така неприемливи, както преди четири месеца, но въпреки това липсва практическо и правно основание за съществуването им. Наказателното правораздаване в САЩ е модел за останалия свят и няма причина да се пренебрегва в случая със заподозрените терористи, смята нюйоркският всекидневник.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!