Н ародното събрание ще създаде временна анкетна комисия по искането на главния прокурор Никола Филчев за даването на разрешение за свалянето на имунитета на народния представител Стефан Софиянски и за започването на наказателно преследване по делото за Централните хали в София.
Това заяви председателят на парламента Георги Пирински след заседанието на Председателския съвет на парламента.
Пирински заяви, че и в този случай Народното събрание ще процедира по създадената практика:
"В проекторешението, което става решение, се фиксира задачата дали са на лице достатъчно данни за извършено тежко престъпление във връзка с искането на главния прокурор, фиксира се съставът на комисията, включително и персоналния, и се фиксира срокът, който обикновено е едномесечен."
Председателят на парламента подчерта, че тъй като това е въпрос, който трябва да се придвижи максимално бързо още от днес ще започнат консултации, за да може най-късно утре сутринта да бъде внесено предложението за създаването на временна комисия от името на всички парламентарни групи.
Според Стефан Софиянски действията на главния прокурор са свързани с наближаващите частни избори за кмет.
По една от преписките срещу бившия кмет е било образувано наказателно дело, каза зам.-главният прокурор Христо Манчев. Той уточни, че става въпрос за нарушения, свързани с изграждане на сметище и за неправомерно отклонени средства в размер на 400-500 хиляди лева.
В отговор на въпрос, защо Стефан Софиянски е първият народен представител със спрени дела заради придобит депутатски имунитет, Манчев каза, че все някой трябва да е пръв.
Като се започнело едно нещо, то трябвало да се довърши. Манчев обясни, че се иска снемане на имунитета на Софиянски за делото за столичните хали, тъй като това е първото образувано срещу него дело. Христо Манчев отрече обвиненията, че Прокуратурата изпълнява политическа поръчка срещу бившия кмет.
"Кмет не може да бъде осъден в България - заяви зам.-председателят на Централната избирателна комисия Михаил Константинов пред БНР. - Той изпълнява решения, взети от Общинския съвет, можете ли да осъдите Общински съвет?"
Според Константинов докато не се промени законът, за да се поема персонална отговорност, кмет не може да бъде осъден.
Съпредседателят на коалицията БНС, в която е партията на Софиянски, Красимир Каракачанов заяви, че е възможно лидерът на ССД
сам да се откаже от имунитета си
на народен представител, за да бъде разследван по обвиненията за сделката с Халите.
Каракачанов заяви това, след като обясни, че един народен представител трябва да има имунитет само за позициите си в парламента, а за всичко останало да носи отговорност, като например каране в нетрезво състояние или когато уронва престижа на държавни служители.
Той допълни, че ако Софиянски не се откаже от имунитета си, Парламентарната група на БНС вероятно ще подкрепи искането на главния прокурор.
В официално становище на парламентарната група на БНС се подчертава, че "господин Филчев като главен прокурор, периодично и точно по време на политически кампании активизира дейността си в тази посока".
Депутатите посочват, че произнасянето на парламентарна комисия по случая ще съвпадне с датата на кметските избори в София - 29.10.2005 г.
Действията на главния прокурор навеждат на мисълта, че независимата прокуратура се опитва да оказва политически натиск на столичани при избора им за кмет, а съвпадението едва ли е случайно.
Според управляващата коалиция в искането на главния прокурор за сваляне на имунитета на Стефан Софиянски няма политически мотиви, от опозицията не ги изключиха.
Във временната анкетна комисия, която ще бъде създадена, за да разгледа искането на главния прокурор Никола Филчев за сваляне на имунитета на народния представител Стефан Софиянски, ще има трима депутати на Коалиция за България, двама от НДСВ и по един от другите парламентарни групи.
Наясно сме с деликатността на въпроса, защото се обсъжда дали депутатите да имат имунитет, каза Татяна Дончева от БСП, която е кандидат за софийски кмет.
По думите й на парламентаристите е ясно, че имунитетът е за улесняване на служебните им задължения, а не за "чадър".
Зам.-председателят на ПГ на НДСВ Борислав Ралчев каза, че процедурата за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу народен представител изключва каквито и да е политически мотиви.
Искането за сваляне на имунитета на народен представител с цел възбуждане на наказателно преследване е изключително сериозен акт и ДПС ще се отнесе към този въпрос с цялата необходима отговорност, каза
зам.-председателят на ПГ на ДПС Лютви Местан.
Това, което извършва главният прокурор, е отново типично поведение в негов стил - да се прави политика и да се търсят политически резултати, вероятно изпълнява политически поръчки чрез съдебни действия, каза пред журналисти депутатът от ОДС Филип Димитров. Според него обстоятелството, че Никола Филчев е внесъл искането за сваляне на имунитета на Софиянски месец преди частичните мастни избори и точно в деня, в който българските наблюдатели стъпват в Европейския парламент, не може да бъде случайно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!