Вестниците пишат за смъртта на британския мирен доброволец Том Хърндал, който издъхна вчера след деветмесечна кома. Хърндал е бил застрелян в главата от израелски снайперист, а родителите на 22-годишния младеж обявиха, че ще искат израелските власти да повдигнат към войника обвинение за убийство.
ТАЙМС пише, че родителите на младежа настояват сержантът от израелската армия да бъде затворен доживот, въпреки че военните прокурори искат по-лека присъда.
ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ отделя на Хърндал почти цяла страница, където пише, че загиналият е бил човек с мечта, заради която е намерил смъртта си. Вестникът посочва, че Том заминал от Англия с мечтата да документира с фотоапарата си живота на хората в страни, където има конфликти. Студентът в Манчестърския университет първо ходил в Ирак, след това в Йордания и накрая в Израел.
Искането за промяна мярката за неотклонение на Максин Кар е също водеща тема във вестниците. 27-годишната Максин Кар е жената, която излежава присъда от три и половина години лишаване от свобода заради заблуда на властите. Заблудата е по делото срещу 30-годишния й приятел, който беше признат за виновен за убийството на две момиченца - 10-годишните Холи Уелс и Джесика Чапмън - през лятото на 2002-ра. Вчера Максин Кар подаде молба престоят й в затвора да бъде променен в по-лека мярка, при която тя ще се намира на свобода, но ще й бъде имплантиран датчик, за да следи местоположението й.
По закон решението за това може да вземе директорът на затвора, но в случая вътрешният министър Дейвид Блънкет промени правилата и сега вече по-висша инстанция има последната дума в извънредни случаи. ТАЙМС посочва, че Блънкет е бил подложен на критики заради промяната на правилата. Властите обявиха, че това решение има за цел да не подрива общественото доверие в правосъдието. Критици на Блънкет обаче са го обвинили, че ходът му е предизвикан от политическа загриженост да не би системата за маркиране на затворници да си спечели лошо име, пише вестникът.
ДЕЙЛИ ТЕЛЕГРАФ цитира адвоката на Кар, който заявява, че ще види дали британското МВР не е нарушило закона. Според адвоката правилата са били променени само заради един-едниствен човек и съответно ще бъдат приложени по същия начин.
В репортаж от Париж ТАЙМС пише и за искането на Дидие Грумбах - президент на френската модна федерация, ревютата да станат по-недостъпни за обикновената публика. Според Грумбах причината е, че производители на дрехи крадат моделите почти веднага след като те бъдат показани на шикозно ревю. ТАЙМС пише, че времето на бляскавите шоута, които превръщат моделите в звезди, а дизайнерите в знаменитости, може да отмине.
Дидие Грумбах иска колекциите да бъдат показвани в по-малки зали и без присъствието на телевизионни камери. "Това е колективно самоубийство. Ние сме единствената индустрия, която изпраща безплатно по интернет глобални иновации", казва президентът на френската модна федерация. Според него благодарение на телевизионните предавания новите модели могат да бъдат копирани много лесно, тъй като за минути достигат до всяка точка на света.
ГАРДИЪН оповестява резултатите от изследване на учени от пет британски университета, според които редовното използване на синтетичната дрога екстъзи може да доведе до проблеми с дългосрочната памет. Изследване сред доброволци е установило, че 23% от младежите, които приемат тези хапчета в дискотеките, страдат от бели петна в паметта. Предполага се, че във Великобритания всяка седмица от хапчето се възползват 2 млн. души.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!