В о осолството на България в Бразилия ще бъде назначен пълноправен посланик през следващите няколко седмици или месеци и той ще поеме функциите от временно управляващия в момента, съобщи министърът на външните работи Николай Младенов.
Младенов припомни, че проблемите на посолството ни в Бразилия са свързани с лошото състояние на сградата.
По сведения на журналисти, които придружаваха премиера Бойко Борисов при посещенето му в Бразилия миналата седмица, в българското посолство в столицата цари пълна разруха, няма ток и вода.
Премиерът разказа, че имотът във федералната столица Бразилия е прекрасен, в него има и голяма резиденция за посланика, но сега всичко се руши.
"И това се дължи на
крадците - агенти на Държавна сигурност,
които 20 години са били изпращани там", заяви Борисов, цитиран от в. „Монитор".
Според неназован източник на вестника от Външно министерство вина носи бившият посланик Николай Цачев, който е бил отстранен след вътрешно разследване на министерство през май миналата година. Има данни, че той е отклонявал средства за ремонтите.
От МВнР казали, че още предишния министър Калфин е викал за обяснение Цачев и заради аудиозапис, според който българският дипломат е получил комисиона от фирмата ремонтирала покрива на посолството.
Дипломатът бе разследван и за инцидент, при който касата на мисията е разбита и оттам изчезнала крупна сума в долари. "Разбиването" е станало броени дни преди одитори на Външно да посетят мисията. Бившият посланик бил отворил дискотека в посолството и събирал пари за вход.
Името на Николай Цачев е в списъка с агентите на бившата Държавна сигурност (ДС) сред българските посланици, който бе обявен от Комисията по досиетата. Той е бил секретен сътрудник на Държавна сигурност с псевдоним Марио 1.
Указът за изпращането му като посланик е подписан от Георги Първанов през май 2006 г.
"Намирали са пари 20 години да пращат и издържат посланици агенти на Държавна сигурност, но не и да ремонтират сградния фонд на мисиите ни зад граница", възмути се премиерът Бойко Борисов.
Днес министър Младенов за пореден път коментира
темата за дипломатите, принадлежали към ДС.
Той каза, че ако президентът подпише указите за освобождаването на всички дипломати, ще бъдат отзовани около 40 български представители.
"След дебата в Народното събрание по повод на обвързаностите на някои служители на МВнР с бившата Държавна сигурност ще се затвори страницата на този казус и с президента Георги Пъраванов. С него ще имаме нормален диалог, за да се назначат хора, които да могат да градят различен образ на България, от който горещо се нуждаем, професионалисти, които в последните 20 години са се изграждали и които нямат обвързаност с ДС. Такива хора има достатъчно в МВнР", каза Младенов.
Той е категоричен, че дипломати, работили в структурите на ДС нямат място като представители на Република България в задраничните ни мисии.
Защо се руши българското посолство в Бразилия
Разрухата се дължи на крадците - агенти на ДС, които 20 години са били изпращани там, заяви премиерът Борисов
5 януари 2011, 13:53
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!