Мястото на прокуратурата категорично не е в съдебната система, тя трябва да е независима, но за да работи добре на този етап тя трябва да остане в нея, защото тази формула й гарантира независимост.
Това заяви министърът на правосъдието Маргарита Попова, която преди да стане министър работеше в прокуратурата, в интервю за "Седмицата" на "Дарик радио".
Ако е в изпълнителната власт, не може да се гарантира невмешателството, аргументира се тя по повод на спор от години за мястото на държавното обвинение.
"Вижте за какво говорим в последните един-два месеца - за грубо вмешателство, груба зависимост, външна и вътрешна податливост в работата на магистратите на най-високо ниво.
Ако тези хора, бидейки на тези места, избрани от нас или изпратени от парламента - говоря за Висшия съдебен съвет, са отстоявали безпрекословно своята независимост, щяхме ли да сме в момента в рамките и в позора на такъв скандал?
И дума да не става. Единственото нещо, за което трябва много сериозно да се замислят колегите и във ВСС, и всички административни ръководители не само в прокуратурата, в цялата съдебна система, абсолютно сериозно отношение, преглед и анализ на основното положение за това кой какъв пост заема, с каква мотивация осъществява служебните си задължения, кой го е изпратил там, какви поръчки изпълнява, независим ли е и дава ли възможност на хората, които са му подчинени да работят в рамките на закона, на вътрешното си убеждение и на висок морал?
Това е за мен най-големият проблем в момента в съдебната система, а не къде е прокуратурата или съдът", каза Попова.
Според правосъдния министър
не може да се мисли за дълбоки конституционни реформи,
докато има механизъм на мониторинг от Европа.
Не би трябвало да губим темпото и да получим една добра оценка по правосъдие и вътрешен ред, каза Попова.
След евентуалното отпадане на наблюдението през 2010 г., не значи, че България ще може да прави конституционна реформа в съдебната система.
Не бих казала, че в края на 2010 този механизъм трябва да отпадне, отбеляза министърът на правосъдието. Според нея механизмът на наблюдение ни дърпа напред и е полезен.
Въпреки че страни от излишна публичност и далеч не обича да обяснява в детайли това, което прави, Попова сега повече от всякога трябва да говори - в разгара на скандала "Красьо" магистратската общност очаква конкретни отговори на въпросите - по какъв път ще тръгне съдебната реформа, каква е позицията на новата власт към структурата на съдебната власт, как ще изглежда новата наказателна политика и още и още, с тези думи седмичникът "Капитал" започва интервюто с правосъдния министър, публикувано в новия брой.
Тя разкрива, че е приела да стане министър само при условието, че ще бъде оставена да работи като експерт:
"Аз знам, че съм тук временно и искам да се върна. Когато това стане, хората да знаят, че тук съм била много строга, летвата е била много висока, но съм си гледала закона и справедливостта".
Всеки разговор с Маргарита Попова не може да не започне с въпроса
как вижда съдебната реформа, какво трябва да се промени и по какъв начин,
пише "Капитал".
Тя е категорична: "Реформите в съдебната система да се правят с участието на магистратите и да има политическа воля за това".
Трябва да се случат такива неща в съдебната система, че там да има прозрачност, откритост, справедливост, почтеност при подбора на кадрите и гаранция за справедливо израстване на редовите магистрати, добавя тя.
Попова припомня, че визията на правителството за реформа в съдебната система е "ясна и се казва в този график от 57 мерки, който представихме".
Министърът обяснява, че е било най-добре вместо по-глобална и обща стратегия, нещата да са насочени към малко по-кратки времеви периоди, както в случая - за шест месеца.
Тя съобщава, че след седмица ще извика председателите на апелативни съдилища, прокуратури, членове на ВСС, декана на Юридическия факултет, неправителствените организации, за да започне разговор за дългосрочни промени, които да доведат до още по-добро състояние на съдебната система.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!