Но доста добре, неформално и задкулисно, успя да разшири своите правомощия, особено по време на управлението на тройната коалиция, и ефективно да участва в наставлението на изпълнителната власт в страната, заяви политологът Огнян Минчев в интервю за БНР.
Според Минчев, който е директор на Института за регионални и международни изследвания, очевидно има някаква връзка между критиките на президента към новото правителство, статията му по енергийните въпроси, посещението в Брюксел на премиера и министри, размразяването на средствата и Консултативния съвет за национална сигурност.
Значителна част от властта, която президентът "неформално и не особено конституционно е придобил", е свързана със сключването и реализирането на т. нар. енергийни проекти с Русия.
Проблемът е в това, че със спечелването на последните избори от ГЕРБ и формиране на правителство на Бойко Борисов потенциалът на Георги Първанов "чрез задкулисни средства, включително и интриги, да разширява своите правомощия, намаляха драматично", подчерта Минчев.
Оттук идва нервността на президента и неговата нетърпеливост, оттук е и желание му да се покаже и да се демонстрира като загрижен.
Ако той наистина беше загрижен по въпросите за енергийните проекти и еврофондовете, този национален съвет трябваше да бъде свикан преди две години или преди една година, а не днес, когато вече се очертава някакъв тип решение или някакъв тип излизане от ситуацията с блокирането на европейските фондове, коментира Минчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!