Държавният глава се обърна с този апел към партиите в предстоящата предизборна кампания в словото си на Осмата годишна национална конференция "Стратегическа инфраструктура България 2013".
По думите на президента това е много опасно противопоставяне.
"Добрата инфраструктура е основна предпоставка за привличане на инвестиции , за икономически растеж и за социално развитие, затова и в бъдеще правителствата, които ще дойдат, независимо откой цвят,
независимо кой ще управлява - те ще работят за икономически растеж и за социално развитие
и това означава да запазят фокуса върху ускореното изграждане на инфраструктурни проекти в името на устойчивото и балансираното развитие на България и нейните региони, на европейското бъдеще и европейската свързаност", каза Плевнелиев.
България ще бъде променена до 2020 г., заяви държавният глава. Най-важното за нас е, че усилията, които ще вложим за една по-добра инфраструктура, ще бъдат изцяло в интерес на гражданите и подобряване на техния стандарт на живот, подчерта Плевнелиев и обеща, че до края на мандата му много ще бъде направено за инфраструктурата в страната.
"Не мога да скрия своята гордост от това, че България се променя.
Въпреки противопоставянето, България се развива и всички ние трябва да го показваме", подчерта държавният глава.
"Трябва да създадем предпоставки за заетост чрез изграждане на модерна инфраструктура и подобрение на бизнес средата. Изолацията води до бедност, затова е важно да се строят магистрали, газови връзки, мостове", каза още той.
Подготвяме и ще стартираме важни проекти, които ще помогнат на страната да развие най-изостаналите региони, тези в Северна България, обеща президентът. До 2020 година много трябва да се промени и по Дунава, подчерта той.
Бюджетът на Европейския съюз до 2020 г. беше намален с 70 милиарда евро, напомни държавният глава. "България е една от трите държави, които ще получат повече пари през следващия програмен период. Ще получим вече общо близо 15,2 милиарда евро, но това увеличение се дължи основно на директните плащания за земеделските производители. Това увеличение ще се усети само в земеделието, почти нищо друго няма да се увеличи", подчерта той.
Ние искаме до 2020 г. с повече оперативни програми да управляваме един и същ финансов ресурс, коментира Плевнелиев. В рамките на съществуващия финансов ресурс ние искаме още две оперативни програми "Наука и образование", и "Добро управление", която се очаква да финансира електронно правителство за България, уточни той.
Държавният глава поиска да се наддоговарят средствата от ЕС. "Трябва да договаряме на 120 или на 140%", подчерта той. Той поиска от служебното правителство да започне проекта за скоростния път от София до Калотина като наддоговаряне по ОП "Транспорт". Според него тази пътна отсечка трябва да бъде започната и завършена до 2015 година като над договаряне по сегашната оперативна програма.
Плевнелиев иска да има публично-частно партньорство по два изключително важни за България инфраструктурни проекта, единият от които е пътят между Русе и Свиленград. "Искаме още два моста на Дунав, при Силистра и още един мост при Русе. Стратегическото планиране на моста при Русе, който може и да е разширение на вече съществуващия мост вече започна", каза още Плевнелиев. Трябва да подготвим ново споразумение с ЕИБ за минимум един милиард евро, което да осигури българското съфинансирането и наддоговарянето, подчерта той. Ние през 2013 година ще адресираме темата с апликационните форми по големите инфраструктурни проект, добави държавният глава.
България се гордее, че е 9-а в света по скорост на интернет и това трябва да се запази и продължи, коментира още Плевнелиев. Ще въведем тол-система по много справедлив начин, това е бъдещето, каза още държавният глава.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!