В ъншният министър Даниел Митов определи терористичната групировка „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) като „критична заплаха за сигурността не само за региона, в който тя функционира, но и в глобален мащаб“.
Коментарът му е част от негова лекция в НБУ „Свободата и сигурността пред Европа. Потоци и пътеки“.
Митов посочи, че тероризмът на „Ислямска държава“ е сред основните предизвикателства пред свободата и сигурността на Европа.
Той заяви, че логиката на военните действия на Международната коалиция в Сирия и Ирак трябва да се търси във военното неутрализиране и политическото делегитимиране на тази организация, заедно с прекъсването на финансовите ѝ потоци и възможности за регионално разпространение.
„По-нататъшните действия за възстановяване на мира и сигурността в Сирия и Ирак изискват цялостен подход от мерки, обхващащи политически, хуманитарни и други аспекти“, отбеляза той.
„На свой ред,
България предприе действия за допълване на своето законодателство по отношение на „терористичните бойци“,
както и спрямо тези, които финансират или подпомагат по друг начин тяхната дейност“, каза още министър Митов.
Като друго основно предизвикателства пред сигурността на Европа Митов посочи и казуса „Украйна“. Разрешението на конфликта там трябва да се основава на базата на спазването на договореностите от Минск.
„Посредством действията си в рамките на Общата външна политика и политика за сигурност и Източното партньорство,
ЕС търси възможности за бързо и мирно разрешаване на конфликта в Украйна“,
коментира министърът и допълни, че разговорът за свободна и сигурна Европа е труден, докато не бъде гарантиран националният суверенитет на въпросната страна.
Той очерта и предизвикателствата пред свободата и сигурността на България като част от Европа – енергийната сигурност и миграционния натиск.
„Енергийната сигурност е ключов компонент на регионалната сигурност,
която е особено важна не само за Европа, но и за България“, посочи министърът.
„В контекста на кризата в Украйна, нейната актуалност се обуславя от съществуващите рисковете за прекъсване на газовите доставки и евентуалните сериозни последствия за сигурността и икономиката на страната ни“, коментира той.
„Регионът на Югоизточна Европа е един от най-уязвимите по отношение на енергийната си сигурност. Това е така, защото е зависим от един доминиращ доставчик, който показва, че е склонен да използва природните си ресурси за политически цели“, заяви Митов. По думите му реализацията на проекта „Южен поток“ повдигаше редица въпроси, свързани със съвместимостта му с европейското законодателство и европейската стратегия за енергийна диверсификация.
Той подчерта, че страната ни отдава приоритетно значение и работи последователно за развитието на необходимата енергийна инфраструктура и интеграция на пазара на електричество и газ в региона като важна част от Трансевропейската енергийна инфраструктура. Конкретни усилия ще трябва да бъдат вложени и в реализацията на интерконекторните връзки със съседните ни страни, посочи Митов.
„Всички тези предизвикателства пред геостратегическата и геополитическа среда на Европа, включително и пред България като част от континента и от ЕС, касаят нивата на сигурност и свобода, които споделяме като общност. Защото един народ не може да бъде свободен, ако съседът му не е“, отбеляза Митов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!