Щр работя в България скоро да има музей в почит на жертвите от комунистическия режим, който да покаже на младите фактите за тоталитарната държава, за нейните институции и за Държавна сигурност (ДС).
Това каза днес президентът Росен Плевнелиев в сградата на Държавната агенция "Архиви" при откриването на мултимедийната изложба "България 1944-1989 г. Забранена истина".
Според президента изложбата носи силното послание, че
никой повече не може да държи в ръцете си власт, която забранява истината.
Единството и благоденствието на една нация се постига само тогава, когато тя може да погледне без страх своето минало, заяви държавният глава.
Мъчително е 22 години след падането на Берлинската стена България да продължава да бъде квалифицирана като "най-верния сателит на бившия Съветски съюз", посочи бившият президент Петър Стоянов при откриването на изложбата.
Той изтъкна като малко известен факт признанието на бившия министър на вътрешните работи (1989-1990) и бивш вицепрезидент на България (1990-1992) ген. Атанас Семерджиев - че 280 000 души - предимно интелектуалци, представители на духовенството, цветът на българската интелигенция - са преминали през концентрационни лагери в страната.
По думите на Стоянов цялостното разобличаване на комунистическия режим е много трудно, защото
героите на българския комунизъм до голяма степен се възпроизведоха в герои на днешното време.
Това са хората, които в най-голяма степен днес имат влияние върху икономическите и медийните процеси в България.
Стоян Райчевски - депутат от СДС в 36-ото, 37-мото и 38-мотоНародно събрание, обясни, че замисълът на организаторите е изложбата да достигне до широк кръг от хора, затова тя ще бъде показана и в други градове.
Експозицията проследява в хронологически ред събитията между 1944 г. и 1989 година. Мрачната епоха, по думите му, започва с окупацията на страната ни от Съветската армия и с преврата на 9 септември 1944 година.
Показани са документи за репресиите от първите дни след преврата, когато са били избити хиляди хора без съд. Има свидетелства за започналата повсеместна "съветизация", отнемането на земята от селяните, насилствената колективизация, ликвидирането на частната собственост, индустрията и търговията. Специален акцент е поставен и върху съпротивата на българския народ срещу диктатурата, посочи Райчевски.
Как комунистите забраняваха истината
За да погледнем без страх своето минало, ще работя за създаване на Музей на жертвите от комунистическия режим, заяви президентът Росен Плевнелиев
12 октомври 2012, 14:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!