Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов коментира някои актуални обществени въпроси при посещението си в Кърджали по повод 5-годишнината от създаването на ГЕРБ.
В интервю пред кореспондента на БГНЕС в града той подчерта, че в ръководеното от него министерство се провежда последователна политика на икономии и даде пример с факта, че работи само с двама заместници и няма нито един съветник, докато в предишния кабинет зам.-министрите са били петима, а съветниците - 12.
По думите му в работата на кабинета може и да има слабости, но се предприемат действия те да бъдат отстранени.
Ето и пълният текст на интервюто.
- Г-н Цветанов, как ще коментирате топящия се рейтинг - на правителството и вашия собствен? Къде са грешките ви и има ли какво още да направи кабинетът, за да се вдигне доверието към него?
- Аз не бих искал да правя коментар на всяка една социологическа агенция, която излиза с рейтинги. За мен е важно, че винаги могат да се искат неща повече от обществото спрямо българските институции.
И, разбира се, когато представляваме тези институции, полагаме максимални усилия да бъдем много по-мобилизирани, за да отговорим на тези очаквания.
Така че в тази посока за мен в ежедневието е важно всеки един да върши своята работа. И аз съм убеден, че с действията, които предприемаме, се стараем максимално да покрием тези критерии. Разбира се, че има слабости и те трябва да бъдат оправени.
- Притесниха ли ви разкритията за взетите бонуси и техните суми?
- Аз смятам, че това беше тема, подхваната и развита от опозицията. Но смятам, че трябваше да се направи равносметка за политическите кабинети във всичките управления досега и сегашното състояние на всичките кабинети като състав.
И затова дадох и като пример, че в МВР в началото на моя мандат досега работя с двама заместник-министри, работя с началник-кабинет и без нито един съветник. А в предишния кабинет са имали 5 заместник-министри и 12 съветници.
Така че в тази посока мога да кажа, че равносметката на икономии сега е много по-голяма и мога да ви уверя, че това, което сме поели като ангажимент и това, което сме изпълнили като ангажимент към премиера, към държавата и към управлението... в МВР не са раздавани подобни бонуси.
- И все пак недоволството на хората е доста силно около въпросните бонуси, особено след като министър Дянков обяви, че никъде няма да има допълнително материално стимулиране, а се получи точно обратното? За какъв морал говорим?
- Съвсем основателно е хората да имат определени забележки по тази тема. Но аз смятам, че бонусите, ако ги приемем в тази си, така... дума, както се възприема от обществото...смятам, че бонусите за политическите кабинети са недопустими.
Но там, където има добре свършена политическа работа и има повече, примерно, да речем, давам за пример усвояване на повече средства от европейските програми, съвсем нормално е да бъдат стимулирани съответните редови служители или т.нар. изпълнители в държавната администрация.
Но сами разбирате, че бонуси или каквито и да било допълнителни възнаграждения извън основното месечно възнаграждение като министър, като заместник-министър или като вицепремиер, разбира се, не трябва да бъдат получавани. Защото живеем, все пак, в едни много тежки условия и ние трябва да даваме пример с това затягане на тези колани.
- Как да тълкуваме светкавичното поздравление от страна българското правителство, отправено към Владимир Путин за победата му на изборите, при условие че все още в Русия не бяха преброени всички бюлетини? Не беше ли прибързана тази реакция на България?
- Вижте, знаете, че когато има избори във всяка една държава, винаги се използват прогнозните резултати от екзит-половете и от социологическите агенции, които участват в преброяването.
Знаете, че и в България, преди да излязат окончателните данни от ЦИК, много бяха поздравителните адреси. Аз не бих могъл в момента да говоря за поздравителни адреси, за където и да се провеждат избори. Аз се концентрирам повече върху това, което трябва да направим в България.
- И не ви притеснява, че България все повече изпада в още по-сериозна енергийна зависимост, диктувана от думата на Путин?
- За това смятам, че правителството полага максимални усилия, за да не сме в тази зависимост. Но, разбира се, това може да се реализира с общите усилия на цялото общество и с общите усилия на Европейската комисия, на ЕС и, разбира се, с нашите евроатлантически партньори.
- В свое изявление казахте, че българската правораздавателна система е длъжник на цялото общество...
- Имам пред вид това, което има като усещане в българските граждани и това, което беше прочетено днес от бащите и майките на загиналите по пътищата в страната. Защото има случаи, в които има употреба на алкохол, има случаи със страхотно превишаване на скоростта, има смъртни случаи. А за всички тези инциденти са получени условни присъди.
Това всъщност съм имал пред вид. И аз съм убеден, че със законодателните промени поне ще дадем по-голяма свобода както на съдебната система, а така също и да се носи наказателната отговорност от тези, които отнемат човешки живот на пътя. Защото аз не мога да приема за нормално, когато един човек е употребил алкохол и отнема човешки живот, да получава условна присъда, или пък да получават присъда, която е на база споразумението между извършител и прокурор, да се приема за нормално, че една майка или един баща трябва да получи известие по пощата за присъдата за смъртта на тяхното дете.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!