ГЕРБ ще оттегли законопроекта за БАН и ще подготви нов закон, предвиждащ настоятелство на академията.
Това каза министър-председателят Бойко Борисов на среща с парламентарната комисия по образование, на която присъстват министрите на образованието и на финансите - Сергей Игнатов и Симеон Дянков, и ръководството на БАН.
В настоятелството на БАН могат да влязат например седем, девет или единадесет души, посочи премиерът.
По думите му двама от тях може да са министрите на образованието и на финансите, а останалите представители да бъдат от парламента, от бизнеса, както и бившият и настоящият председател на БАН.
Депутатите от парламентарната комисия от Коалиция за България, от Синята коалиция и от ДПС, подготвили другите три законопроекта за промени в Закона за БАН, заявиха, че също ще ги оттеглят, за да се подготви нов общ закон. Новият законопроект предвижда още
Академията на науките да се отчита пред парламента.
"Необходимо е отчетността на БАН да излезе от контрола на правителството и да отиде под контрола на парламента. Така че ако БАН иска да продава имоти - да отиде и да го заяви пред българския парламент", заяви Борисов.
БАН не е държава в държавата, добави той. По думите му ГЕРБ ще се съобрази с всички предложения за настоятелство на академията.
Вчера президентът Георги Първанов заплаши, че ще наложи вето на закона ако бъде приет в този си вид и предложи 15 идеи за реформи в БАН и науката.
Премиерът Борисов коментира, че президентът Георги Първанов е избързал да публикува статията си. "Искаме с разум и с мир да приемем закон за БАН”, заяви премиерът.
Председателят на БАН акад. Никола Съботинов каза, че тези предложения са ново начало в развитието на политиката за академията и това е едно от най-добрите решения за научната институция.
Той одобри пълната отчетност на БАН пред Народното събрание, както и създаването на настоятелство към академията, което да подобри връзките й с бизнеса и с университетите.
Законът за БАН срещна много протести на академичната общност и интелектуалците, които прераснаха в шествия и митинги.
Много критики предизвика намерението на правителството да подчини академията на просветното министерство. Беше поискана и оставката на Симеон Дянков и Сергей Игнатов.
Имаше и поредица от безрезултатни срещи между ръководството на академията и просветния министър. При последната от тях учените напуснаха възмутени срещата с министъра.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!