У чителите, участвали в анкетата за съдържанието на новите учебни програми по български език и литература (БЕЛ), като цяло подкрепят авторите, които са в сегашната учебна програма и
няма съществени отклонения от предлаганите произведения.
Това заяви на пресконференция зам.-министърът на образованието и науката Атанаска Тенева и добави, че "има единични примери, по-скоро екзотични за добавянето на автори, които в никакъв случай не могат да са в гимназиалния етап до 10-и клас".
Тенева даде примери за такива екзотични предложения на учители и заяви, че "не е възможно в задължителната подготовка в часовете по БЕЛ да се посочват имената на Мишел Фуко, на Дерида или на Пол Рикьор".
Анкетата е само един етап от обновяването на учебните програми по БЕЛ - в задължителната подготовка и само да 10-клас, а утвържаването на тези програми е свързано с приемането на новия Закон за средното образование, обясни Тенева.
Тя съобщи, че в анкетата има отделни предложения на учители за включване на повече творби на Христо Ботев - "Елегия," "Моята молитва" и "Майце си", за Димитър Димов е посочен "Тютюн", а за Иван Вазов - без ярко социални творби, сред които "Елате ни вижте", както и без творби, отразяващи отношението му към войните - "Новото гробище над Сливница".
"Това са единични предложения, които не трябва да се обобщават, че българският учител по БЕЛ предлага отпадането на тези текстове", подчерта заместник-министър Тенева. Тя отново заяви, че учителите подкрепят авторите и по-голямата част от творбите, които са в сегашната програма по български език и литература.
Повечето от учителите са заявили, че трябва да се увеличат часовете по литература, а не по български език, съобщиТенева. По думите й няма предложения да има отделни предмети - "Български език" и "Литература" в гимназиалния етап.
В анкетата имало и предложения на учители за включването в програмите на повече съвременни автори, но по думите й "някои от тези автори са по-скоро автори от вестникарските павилиони, които сега се популяризират".
Министърът на образованието и науката проф. Анелия Клисарова каза, че в анкетата са участвали 76,2% от всички учители по БЕЛ или 4461 от общо 5854-ма учители. Анкетата не беше задължителна, учителите са я попълнили по желание и изводът е, че учителите имат желание да участват в дискусията за програмите, заяви министър Клисарова.
Тя уточни, че за това какви да бъдат учебните програми по БЕЛ до седми клас участие в анкетата са взели 2847 учители, а от гимназиалния етап са се включили 1919 учители. Само 305 учители са изказали мнение и за прогимназиалния и за гимназиалния етап, и така тези учители са обхвали целия образователен процес по БЕЛ, каза Клисарова.
За 2014 г. Министерството на образованието и науката ще бори
от бюджета да бъде отделен по-голям процент за образованието - около 4% от БВП.
През 2013 г. средствата за образование са 3,4% от БВП. Образованието е приоритет вече не само на правителството, но и на цялото общество, коментира Клисарова.
Клисарова съобщи, че 9,4 м.лн. лв. ще бъдат използвани за "покриване" на заплатите на учителите в училищата с малко на брой ученици. Разработва се програма за привличането на младите учители и за развитието на педагогическите кадри, тъй като сега над 55 години е средната възраст на учителите, а
в следващите 10 години се очаква от системата да излязат 35 хил. учители,
съобщи Клисарова. Тя добави, че след десет години средната възраст на учителите ще бъде 60 години, ако не са привлекат в училище млади кадри. Това е доста тревожен въпрос, който ще обсъждаме и с Министерството на труда, коментира образователният министър. Тя отбеляза, че се подготвя социален пакет за насърчаване и задържане на младите учители, както и различни финансови стимули за тях. Ще се подобри и системата за кариерно развитие на преподавателите в училище.
Законопроектът за средното образование е подготвен като структура и сега се обсъжда от експерти, а до края на месеца ще бъде предоставен за обсъждане и на регионалните инспекторати по образованието. Той ще бъде публикуван и ще бъде обсъден и от Обществения съвет към МОН. Амбицията ни е в последните дни преди коледните празници или в първите дни на 2014 г. проектът да влезе за разглеждане в образователната парламентарна комисия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!