М ладото поколение иска морал от политиците, но не го вижда, иска грижа за бъдещето, но не я вижда. Вместо промени, младото поколение, вижда взаимни, дребнави заяждания, каза в словото си за откриването на 125-та академична година на Софийския университет "Св. Климент Охридски" ректорът проф. Иван Илчев.
Церемонията се състоя пред храма "Св. Александър Невски" след шествие на преподаватели и студенти.
Преди 125 години с основаването на Софийския университет се ражда висшето облазование в България.
Проф. Илчев заяви още, че "никога в публичното пространство у нас не е имало протести срещу харчовете за образование, а против заплатите на депутатите - винаги".
"Против парите за подслушване също винаги е имало протести, но против парите за образование - никога,
защото българският народ разбира, че това не е харч, а е вложение в бъдещето", заяви ректорът на Софийския университет.
Той приветства първокурсниците, че са станали вече част от Алма матер и им каза, че "влизат в университета в сложно време, в което политиците с охота се кипрят на нашите тържества, но рядко ги има в нашия делник". Това е време, в което в България се откриват бинго зали, нощни заведения, по-рядко спортни зали, режат се лентички на магистрали, но през последния четвърт век никъде в страната не е вдигнат нов университетски корпус с парите на българския данъкоплатец, заяви ректорът.
"Нови сгради за ГДБОП или ДАНС има, за университети - няма", тези думи на професора бяха посрещнати с бурни приветствия от присъстващите.
"Време е когато актьорите стават популярни не защото играят "Хамлет", а защото участват в реклами, време, в което политиците искат да ни убедят, че сме прости, за да могат да ни управляват по-лесно. В това време патриотизмът не е на мода, на мода е да се ругае родината", продължи с упреците си ректорът на Софийския университет и се обърна към студентите с думите "времето е ваше, а не на олигарсите, мутрите и мутресите и политиканите".
Историкът Иван Илчев разказа, че през 1888 г. първият университетски курс е бил от 43-ма студенти - всички мъже и всички с мустаци.
Сега в СУ учат близо 24 000 студенти - повечето от половината са дами, каза ректорът.
От 1888 г. насам в Алма матер са получили своето образование повече от 250 000 бакалаври, магистри и доктори на науките.
В поздравление към преподавателите и студентите вицепрезидентът Маргарита Попова каза: "Времената са тревожни, ще се научим на много неща, ще се научим да решаваме хуманитарни и социални проблеми, несгоди, дори и кризи, трябва да изберем и добрите възможности, за да решаваме проблеми, когато имаме политически и обществени вълнения и страсти. Ще се научим ли обаче какво да кажем на нашия достолепен народ?
Ще се научат ли политиците ни най-сетне да седнат заедно и да кажат на народа си накъде да вървим заедно,
какво днес или утре да направим заедно или не желаем това или може би не сме достойни или не искат?"
Вицепрезидентът Попова беше категорична: "Гражданите ще ги принудят. Според мен нужно е всеки ден да доказваш на народа си, че това го чувстваш. Вярвам в поуките на историята и на живота и затова ще кажа една много важна поука за мен: Не може първенците в държавата да мислят и да действат различно от това, което иска нашия народ. Ето това искам от политиците".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!