В над 40 дипломатически представителства на България по света вече има биометрични гишета за обработка на новите документи за самоличност, съобщават от МВнР.
В няколко държави приключва работата по откриването на още гишета.
Нови документи за самоличност ще могат да получат българите в Рим, Милано, Лисабон, Атина, Рабат, Алжир, Тунис, Триполи, Дамаск, Бейрут, Кайро, Аман, Ереван, Тбилиси, Алмати, Баку, Кишинев, Москва, Киев, Одеса, Скопие, Тирана, Белград, Ниш, Загреб, Прищина, Анкара, Истанбул, Бурса, Мадрид, Валенсия, Париж, Лондон, Берлин, Мюнхен, Бон, Вашингтон, Ню Йорк, Лос Анжелис, Отава, Торонто.
В дипломатическите и консулските представителства, където няма подобна техника, няма да се приемат заявления за издаване на паспорт с биометрични данни.
Там ще се издава
временен паспорт с валидност до 12 месеца,
за да могат гражданите да се върнат в България или да отидат в най-близкото представителство с биометрично гише за прием на заявлението.
Взетите биометричните данни ще се пращат по електронен път до България. Готовият документ ще се връща или по дипломатическа поща или с куриерска фирма. Разходите ще са за сметка на получателя на документа.
Като цяло издаването на новите документи за самоличност ще започне на 29 март.
В страната вече се въвежда график за постепенно ограничаване и преустановяване на приема на заявления за документи за самоличност по стария образец.
От 15 март се преустановява приемането
на заявления за документи за самоличност с такса за обикновена услуга.
Предстоят разговори с представителите на банковата общност за въвеждане на облекчение в стойността на банковите такси за преводи - специално за хора с трайно намалена работоспособност или със степен на увреждане, за които таксите са преференциални.
Подаването на заявления ще става във всяко РПУ, както и досега. Новите документи ще се изработват на 30 места в цялата страна - по едно във всяка област.В София ще са четири - в КАТ за книжки, в Областната дирекция на полицията в ж.к. "Гео Милев" - за Софийска област, и още две в София.
Таксата за издаване на лична карта става 18 лв.,
за свидетелство за управление на моторно превозно средство - 25 лв., а за паспорт с биометрични данни - 40 лв.
Макар и по-висока с 10 лева от досегашната, таксата за издаване на паспорт с биометрични данни остава значително по-ниска от средната в държавите от ЕС, която е около 45 евро.
Гражданите между 14 и 16-годишна възраст се освобождават от такса за издаване на първа лична карта.
За първи паспорт на дете до 14-годишна възраст ще се заплащат само 25 на сто от стойността на обикновената услуга, а за следващ - 50 на сто.
Няма да плащат за лична карта и за свидетелство за управление на МПС хората над 70-годишна възраст. Те ще дължат такса, равна на 25 на сто от таксата за паспорт.
Гражданите между 58 и 70-годишна възраст заплащат 60 на сто от обикновената услуга за лична карта, 50 на сто от таксата за паспорт и 44 на сто от таксата за свидетелство за управление на МПС.
Хората с 50 и над 50% трайно намалена работоспособност ще заплащат 10% от стойността на обикновената услуга за издаване на лична карта, 12% - от таксата за свидетелство за управление на МПС и 7% - от таксата за паспорт.
Заради началото на прилагането на новата технология по издаването на българските лични документи с електронен носител на информация със записани биометрични данни се предлага да бъдат освободени от заплащане на такси при издаване на документ със срок на валидност на повредения документ хората, които представят документа и увреждането му е причинено от скрити недостатъци в електронния носител на информация и компонентите, свързани с него.
Биометрични данни ще имат само паспортите. Личните карти и шофьорските книжки ще се правят вече от друг материал, който е много по- издръжлив, а освен това ще има и вградени нови защити.
Всички възрастни хора, които имат зелени паспорти ще продължат да ги ползват.
Няма да сменят личните си карти и всички, които са притежатели на безсрочни документи за самоличност.
Подмяната на валидни документи с тези от новия вид не е задължителна
Срокът на голяма част от документите за самоличност изтича тази година. С цел да няма опашки пред РПУ-тата валидността им ще бъде удължена с шест месеца.
През тези шест месеца обаче документът за самоличност ще важи само в България и с него няма да може да се пътува в чужбина.
Причината е, че няма как да се актуализират данните на документа, които вече веднъж са записани в него.
Удължаването на срока е само за шофьорските книжки и личните карти, като с личните карти всеки ще може да се яви дори пред нотариус.
На всеки 5 години, когато изтича паспорта или 10 - за личните карти, ще се вземат нови биометрични данни от всеки.
Разликата вече е, че заявлението няма да се попълва на ръка, а ще се отпечатва готово с попълнени данни. Така ще се спести и време за обработка.
Гражданинът само ще се подписва след като му бъдат снети и биометричните данни.
Ако в срок от две години нов документ с биометричен носител бъде изгубен или откраднат ще може през интернет да се подаде форма за преиздаването му. Всеки за целта обаче трябва да има електронен подпис.
За хората с увреждания, които не могат да се движат, са предвидени близо 80 мобилни станции за биометрични данни.
След като бъде подадено заявление, специален екип ще посети лицето, за да му бъдат взети нужните пръстови отпечатъци и да му бъде направена снимка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!