Димитровград е българският строеж на ХХ век, решиха зрителите на Българската национална телевизия (БНТ), които гласуваха в поредния кръг на кампанията "Българските събития на ХХ век" (Vek.bnt.bg).
Обявяваният в миналото за "бригадирски град", "град на младостта" и превърнат в символ на ранната социалистическа индустриализация обект събра огромен дял от гласовете - 60,69%.
На второ място остана АЕЦ "Козлодуй" (7,98%), а на трето - СУ "Св. Климент Охридски" (5,50%).
Независимо че тогава градообразуващата идея е била стопанството, нов поминък, град на гола поляна, аз мисля, че това действително е един градеж, който е свързан със съдбите на много хора и не случайно толкова много гласове се получиха, отбеляза в студиото кметът на Смолян и активистка на БСП Дора Янкова.
Журналистът Иво Беров пък коментира, че това "нито е градеж, нито е строеж".
Хубаво, хората си обичат своя град и гласуват за него, но това ли е строежът на България, попита недоволно той.
В самия град обаче са доволни. На официалния сайт на общината (Dimitrovgrad.bg) беше публикувано съобщение с резултата от вота. От него става ясно, че избирането на Димитровград за българския строеж на ХХ век е било обявено за общоградска задача.
"С подкрепа за димитровградската кандидатура се включиха представители на властта, медии, общественици и множество граждани.
В желанието си да "зарази" с местен патриотизъм, есемеси до познатите в телефонните си указатели разпращаха лично кметът Стефан Димитров и депутатът от ГЕРБ Иво Димов. С кратко съобщение те призоваваха към активност в подкрепа на Димитровград. В крайна сметка начинанието доведе до успешен край", пише на сайта.
Димитровград е обявен за град през 1947 г., когато са обединени селата Раковски, Мариино и Черноконьово. За съграждането му е сформирано младежко бригадирско движение, обявено като "доброволческо".
Днес емблемите на града са две - заводът "Неохим" (Neochim.bg) и преди всичко музикалната компания "Пайнер" (Payner.bg), която наложи в българското общество модата на попфолка, по-често наричан "чалга".
Ето и окончателните резултати от гласуването в категория "Българските строежи на ХХ век":
1. Димитровград - 60,69%
2. АЕЦ Козлодуй - 7,98%
3. СУ "Св. Климент Охридски" - 5,50%
4. Мавзолеят на Георги Димитров - 5,06%
5. Храм-паметникът "Св. Александър Невски" - 4,65%
6. Рилският водопровод - 4,07%
7. НДК - 3,79%
8. Виадуктите на автомагистрала "Хемус" - 3,45%
9. Язовир "Кърджали" - 2,91 %
10. Дунав мост - 1,90%.
През следващите седем дни се гласува за "Българските атентати на ХХ век". Предложенията са:
- Солунските атентати, 1903 г.
- Убийството на Александър Стамболийски, 1923 г.
- Покушението срещу цар Борис ІІІ в Арабаконак, 1925 г.
- Атентатът в църквата "Св. Неделя", 1925 г.
- Атентатът в Бургтеатер, 1925 г.
- Убийството на Гео Милев, 1925 г.
- Атентатът в Марсилия, 1934 г.
- Убийството на Георги Марков, 1978 г.
- Турските атентати, 1984-1985 г.
- Убийството на Андрей Луканов, 1996 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!