Гръцките фермери вдигнаха блокадата на ГКПП Промахон след среща с премиера Бойко Борисов следобед.
След като пропуснаха всички коли от двете страни на границата, около 20ч. 30 мин. от гръцка страна пътят отново бе затворен от фермерите.
Бойко Борисов пристигна следобед с хеликоптер на ГКПП Кулата, за да се запознае на място със ситуацията.
Той се срещна с гръцки фермери и изтъкна пред тях "нечовешките условия", при които шофьорите на тирове чакат, прогнозата за минус 20 гладуса тази вечер и факта, че в България се създават негативни настроения срещу тях.
Гръцките представители заявиха, че ще започнат да пропускат коли в знак на уважение към българския премиер, както и на приятелски чувства към България.
Малко след срещата движението през пункта бе възстановено.
"Гранична полиция" съобщи, че в 17.00 ч. е вдигната блокадата на ГКПП-Ексохи и българският пункт Илинден ще бъде отворен без ограничение за всички автомобили до 20.00 ч. От 20.00 ч. тази вечер до 6.00 ч. утре ще бъдат пропускани само леки коли, след 6.00 ч. ще преминават отново всички автомобили.
ГКПП-Капитан Петко войвода е затворен до 18.00 ч., а ГКПП - Златоград работи нормално.
Недоволство на Атина предизвика инициативата на българския премиер
Бойко Борисов да се срещне с протестиращите гръцки фермери на ГКПП Кулата-Промахон, съобщи гръцкото радио Скай на интернет страницата си.
Внезапната инициатива "смрази" гръцкото правителството, макар че дипломатически източници подчертават, че срещата е била организирана със знанието на гръцката страна, посочва Скай.
Все пак гръцкото външно министерство е запазило добрия тон, заявявайки, че "продължава непрекъснатата комуникация с другата страна", и не е повдигнало въпроса предвид факта, че срещата се е състояла на българска територия.
Радиото посова още, процедурата по разглеждане на жалбата на България срещу Гърция за компенсиране на щетите, понесени в резултат на фермерските блокади, ще продължи повече от шест месеца.
Електронното издание на в. "Катимерини" посочва, че блокадата на ГКПП Кулата-Промахон е била вдигната за "няколко часа" след посещението на българския премиер и срещата му с протестиращите земеделски производители.
Преди посещението си на границата Бойко Борисов е разговарял по телефона с гръцкия си колега Георгиос Папандреу, за да го информира за намерението си да се срещне с протестиращите фермери, съобщава АНА-МПА.
По-рано днес стана ясно, че
българското правителство подава жалба до Европейската комисия
заради фермерските блокади на границата и загубите на българския бизнес от това.
В срок от три месеца Комисията може да прецени дали да сезира Съда на европейските общности в Люксембург.
В жалбата си България иска да се спазват клаузите за свободно движение на хора, стоки и услуги в рамките на ЕС.
Загубите за българската икономика няма да се компенсират по този начин. В най-добрия случай съдът може да наложи глоба на гръцкото правителство, която ще бъде платена в общия европейски бюджет.
Според запознати, за да получат компенсации, засегнатите български фирми сами трябва да заведат дела срещу гръцката държава в гръцки съд.
С всеки час нараства размерът на исканите от България компенсации
заради загубите, които търпи страната от блокадата на българско-гръцката граница, коментира Бойко Борисов.
Той съобщи, че вчера България е започнала процедура в съда в Люксембург за искане за компенсации за загубите, които търпи.
Всеки ден кризисният щаб получава данни от фирми, организации, отделни хора, които търпят загуби и всичко това се калкулира, и този иск всеки ден нараства, каза премиерът.
Конфедерацията на работодателите и индустриалците изрази възмущение от нарушаването на основните свободи, на които е изграден ЕС, отново в резултат на поредната блокада от гръцките фермери на границата с България.
Особено сме разтревожени от факта, че е блокирана само границата с България, заявяват от КРИБ и посочват, че българският бизнес губи дневно повече от три милиона евро от
блокадата.
Тази сутрин около 200 тира чакаха да преминат в Гърция през ГКПП "Кулата". Дългата 4-5 км колона стигаше почти до петричкото село Марикостиново.
Компенсациите при блокиране на свободното движение на стоки в ЕС
са въпрос на двустранно споразумение, заяви говорител на Европейската комисия.
Въпреки това Европейската комисия е в постоянен контакт с гръцката страна във връзка с протестите на фермерите, които блокират българо-гръцката граница, добави той в отговор на въпрос какви мерки взема Комисията за прекратяване на блокадата.
Говорителят изтъкна, че ако до началото на следващата седмица блокадата не бъде вдигната, Европейската комисия ще привика в Брюксел представители на гръцките власти, с които да бъде осъдено какви мерки могат да бъдат взети за прекратяван на протеста на гръцките фермери, нанасящ щети на България.
В гръцкия парламент започна дебат по кризата с блокадите
на цялата страна от земеделските производители.
Фермерите заплашиха, че няма да отстъпят от исканията си и ще продължат блокадите, ако се наложи, и до края на месеца.
Най-много са блокадите в Северна Гърция. Движението от Солун към Промахон е прекъснато от стотиците трактори по шосето и тировете, които чакат да преминат границата.
Магистралите Солун-Атина и Солун-Александруполи са блокирани на много места, като са прекъснати и обходни пътища. Гръцкият премиер
Георгиос Папандреу призова днес фермерите за прекратят блокадите
на пътища и гранични пунктове, тъй като страната в момента се бори с най-тежката финансова криза от десетилетия.
"Моля фермерите да бъдат отговорни. Всички ни гледат, доверието в нашата страна всеки ден зависи от това какво казваме и какво правим", каза Папандреу в парламента.
Премиерът оцени, че блокадите не решават проблема, а напротив, създават нови проблеми за страната, гражданите, бизнесмените и икономиката в този критичен момент, и "опетняват образа на страната".
"Не можем да отпуснем финансовата помощ, която искат земеделците, това би било престъпление спрямо гръцкия народ", каза премиерът. Гръцките фермери обаче заявиха, че остават решени да продължат протестите.
Ще продължим борбата си, за да поддържаме натиска върху правителството, което е длъжно да ни помогне, тъй като секторът е застрашен, цитира АФП един от протестиращите, производител на памук.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!