Българско гражданство се получава най-много за една година, за което са достатъчни само няколко документа, в които кандидатът заявява, че е с българско потекло, пише днес скопският "Утрински весник" в статия, озаглавена "Името не го даваме, но българи лесно ставаме".
Аз, долуподписаният М.К., заявявам, че имам българско национално самосъзнание и съм с българско потекло, тъй като моите родители ... Така започва една от декларациите, която отваря врати за получаване на така желаното българско гражданство, каквото в момента притежават 42 372 македонски граждани, пише изданието.
Някои го взимат, за да учат, но повечето признават, че го правят, за да намерят препитание в Европа, тъй като ползите, които имат с български паспорт са много - от улеснения за шофьорите на камиони, до възможности за печелене на пари чрез формиране на смесени българско-македонски фирми, пред които са отворени и вратите на Европа, пише "Утрински весник".
Македонците са рекордьори по "лов на български паспорти". Българско гражданство те получават най-много за една година. Това ги различава от гражданите на други държави, които кандидатстват за българско гражданство, отбелязва вестникът.
Строги условия няма, само няколко документа, от които повечето са декларации за българско национално самосъзнание, собствено и на роднините по майчина линия, та до прадядо, пише "Утрински весник" и допълва, че не се търсят конкретни доказателства за автенично български произход, както това е в случаите с гражданите на други държави.
"Утрински весник" отбелязва, че кандидатите за българско гражданство пътуват организирано с автобуси и микробуси, като най-много са тези от Източна Македония.
Един български паспорт струва от 200 до 1000 евро в зависимост от това за колко време искаш да го получиш, казва пред вестника баща, чийто син заминал за Италия с български паспорт.
Той е македонец, но с български паспорт е гражданин на Европа, казва Велин от Македонска Каменица.
Процедурата за получаване на български паспорт е много лесна, а може да се извършва и с посредници. Във вестниците в Македония е пълно с обяви за посредничество за българско гражданство, а в някои от тях пише, че само православните могат да подават молби, посочва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!