Сградите на министерския съвет и социалното министерство ще се отопляват с минерална вода от извора при Централната баня в София.
Това съобщи днес столичният кмет Йорданка Фандъкова, след като екоминистърът Нона Караджова официално й връчи решенията за предоставяне за стопанисване и управление на осем минерални извора в града.
Столичната община ще стопанисва минералните извори в "Овча купел", при Централна минерална баня, в с. Панчарево, в с. Железница, кв. "Свобода", кв. "Лозенец", кв. "Надежда" и кв. "Баталова воденица".
Главният архитект на София Петър Диков посочи, че за осемте извора се изработват проекти.
Според специалистите топлинната мощност на извора при Централната баня ще отоплява освен сградата на направление "Архитектура и градоустройство", и сградите на Министерския съвет, социалното министерство, а ресурсът може да стигне и за отоплението на сградата на Народното събрание на пл. "Независимост".
По думите на Диков реализацията на този проект ще е още през тази година.
Ние вече разработваме проекти за две от находищата - Централната баня и в кв. "Лозенец", като идеята е освен за изграждането на СПА центрове, това находище да се използва за отопление на съседните сгради, обясни Йорданка Фандъкова.
Находището в "Лозенец" ще захранва с минерална вода басейна "Спартак".
Министър Караджова посочи, че министерството ще сътрудничи на общината във всичко възможно за реализацията на проектите, свързани с управлението на изворите. Общината ще стопанисва изворите в следващите 25 години.
Ако в петгодишен срок общината не започне усвояването на ресурсите, находищата ще бъдат върнати за стопанисване от държавата. Кметът посочи, че
приемането на изворите няма да повлияе върху безплатното ползване на водата
за пиене и наливане за консумация вкъщи. Фандъкова посочи, че за разлика от Будапеща, където има два типа минерални извори, в София извират осем различни вида минерална вода.
Тя припомни, че общината е подготвила два варианта за концесионирането на останалата част от Централната баня, която ще се използва за СПА център. Според нея администрацията и съветниците ще се спрат на варианта за стопанисване без концесионно възнаграждение срещу инвестиции в центъра.
Изворът "Баталова воденица" ще има първо ново сондиране, тъй като сегашното, правено преди 40 години, е компрометирано, а след строителството на парка "Възраждане" там ще има плаж, където ще се използва минералната вода. Общината разработва и проект за извора край кв. "Челопечене".
Общо 27 общини са поискали от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) дългосрочното ползване на 40 находища на минерални води, съобщи Нона Караджова миналата седмица.
Крайният срок за издаване на разрешенията за ползване от екоминистъра е две седмици след подаване на заявленията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!