В секи час, който прекарваме пред телевизора, увеличава риска от развитие на диабет с 3,4%, сочат данните от ново проучване, цитирано от „Дейли мейл“.
Учените уверяват, че прекаленото заседяване води до затлъстяване, което е сред рисковите фактори за развитие на заболяването.
В изследването взели участие над 3000 жени и мъже на възраст над 25 години, които били с наднормено тегло. Специалистите искали да установят как може хората, изложени на по-висок риск от развитие на диабет от тип 2, да се предпазят от захарната болест.
Участниците в проучването били разделени на три групи – на едната специалистите дали активното вещество метформин, на другата увиличили физическото натоварване, а на третата дали плацебо.
В началото на изследването и трите групи прекарвали средно 140 минути дневно пред телевизора и около 400 минути в седнало положение по време на работа.
В края на проучването активната група прекарвала по-малко време и пред малкия екран, и на стола в офиса. Така тази група вече прекарвала средно около 37 минути в седнало положение.
Останалите две групи намалили само с 9 минути времето, което прекарвали седнали през деня.
Учените твърдят, че рискът от диабет се увеличава с 3,4% за всеки час, който прекарваме в гледане на телевизия.
Данните от изследването са публикувани в журнала на Европейската асоциация за изучаване на диабета.
„Усилията на хората трябва да са върху по-голяма физическа активност, нормално тегло и по-малко време, прекарано в седнала позиция“, заявява д-р Андреа Криска – автор на изследването и учен от университета в Питсбърг.
Вижте още: До каква степен заседналият начин на живот е завладял офиса
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!