К ърменето намалява риска от рак на гърдата с до 20%, пише в. „Дейли мейл“, позовавайки се на данните от ново изследване.
В проучването са участвали близо 37 000 жени.
Резултатите показват, че дамите, които са кърмили, са изложени на 10% по-малък риск от развитие на заболяването. Освен това имат 20% по-малък шанс от развитие на една от най-тежките форми на рак, известна като тройно отрицателен.
Във Великобритания само 23% от жените кърмят в продължение на 6 месеца, като най-често дават на децата си изкуствено мляко.
Световната здравна организация (СЗО) препоръчва децата да бъдат кърмени в продължение на най-малко 6 месеца.
Американски учени анализирали изследвания на 36 881 жени. Тези, които са кърмили - без значение за какъв период от време, са изложени на 10% по-малък риск от развитие на рак на гърдата. Освен това имат 20% по-малък шанс от развитие на тройно отрицателния рак, който засяга 15 до 20% от заболелите и е много труден за лечение. Наречен е тройно отрицателен, защото не се поддава на нито един от трите ефикасни метода на лечение.
Кърменето намалява нивата на хормона естроген, който може да предизвика рак. Според някои учени процесът на образуване на майчиното мляко пречи на раковите клетки да се оформят.
Предишни проучвания също са доказвали ползите от кърменето и за майката, и за детето.
Бебетата, които са кърмени, са по-малко податливи на инфекции, алергии и затлъстяване.
Кърменето засилва връзката на майката с детето и помага за сваляне на теглото, натрупано по време на бременността, тъй като при образуването на майчино мляко се изгарят калории.
В първата си медийна изява след раждането Мила Кунис също признава, че е успяла да свали доста от излишните килограми и благодарение на кърменето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!