И ма много важни причини да спортуваме през зимния сезон, но доста хора смятат, че през студените месеци имат идеално извинение да пропуснат упражненията и да си лежат на топло.
Оказва се обаче, че дори е по-важно да спортуваме през зимата, тъй като в този период лежим повече и приемаме по-калорични храни. Това е вредно и за талията, но и за здравето ни, пише сайтът „Уоманайтли“.
Вижте тези 7 причини да не пропускате упражненията през зимата.
1. Засилва имунната система
Редовните тренировки са идеален начин да стимулирате имунната си система. Въпреки че храненето играе по-важна роля в поддържането на добър имунитет, упражненията могат да намалят риска от настинка или грип. Оказва се, че дори 10-минутна тренировка може да се отрази ползотворно на здравето ви и дори самите вие ще усетите разликата. Не е нужно да тичате рано сутрин в снега, но пък няколко коремни преси или ходене със сигурност ще ви накарат да се почуствате по-тонизирани и здрави.
2. Помага за изгаряне на излишните калории
Дали заради многото празници, или заради повечето време, което прекарваме у дома, през студените месеци консумираме повече калории, отколкото изгаряме. Ако пропускаме тренировки, тялото ни складира излишните калории под формата на мазнини. Така качваме килограми, без дори да се усетим. Можем да предотвратим трупането на килца и да се подготвим за лятото, като започнем да тренираме редовно още през зимата.
3. Подобрява настроението
През зимата човек по-трудно поддържа добра мотивация, продуктивност и позитивно настроение. И въпреки че не можем да променим студеното и сиво време – можем да променим настроението си. Помощник в тази задача са редовните упражнения. Проучванията показват, че когато човек прави упражнения, нивата на серотонин и ендорфини в тялото се увеличават. Тези нива остават повишени дори няколко дни след тренировка и допринасят за подобряване на настроението, намаляване на депресията, повишаване на самочувствието и контролиране на теглото.
4. Да се научим да спортуваме и по време на непредвидени обстоятелства
Зимният сезон е пълен с изненади, но това не трябва да ви спира да спортувате. Бъдете креативни и помислете за забавните и интересни начини да сте активни дори у дома. Със сигурност може да намерите забавен начин да тренирате и навън – ски, кънки на лед, скачане на въже, йога – има много страхотни възможности, просто трябва да изберете една от тях.
5. По-дълъг живот
Хибернацията може да е страхотно нещо, но със сигурност няма да се отрази добре на здравето и живота ви. Прекаленото спане е също толкова вредно, колкото липсата на сън. Оказва се, че и прекарването на повече време пред телевизора или компюъра е още по-вредно.
Активното ежедневие е ключът към дълголетието.
През зимата може и да не ви е до спортуване, но ако искате да живеете по-дълго и да сте в по-добра здравословна форма, трябва да превърнете упражненията в неразделна част от деня си.
6. Поддържане на добра форма
Знаем, че през зимата е по-лесно да скрием някой допълнителен килограм – някъде под дългите и широки жилетки и зимните палта. Тези тлъстини обаче няма как да ги прикрием през лятото. Упражненията през зимата ще ви помогнат да сте в по-добра форма през цялата година, а не през пролетта да започнете да прекарвате часове във фитнеса, за да подготвите тялото си за плажа.
7. Спрете да си намирате извинения
През зимата не е никак трудно да си намерите извинение и да прескочите тренировката – празници са, времето е лошо, дните са кратки, има настинки и грип. Намирането на оправдания е навик, който трябва да изкорените възможно най-бързо. Може да е трудно, но пък ще се научите да се движите всеки ден – независимо от сезона. Това ще ви направи по-здрави, по-тонизирани, в по-добра форма и в по-добро настроение.
Имате ли нужда от повече убеждаване?
И не забравяйте – минусовите температури също си имат плюсове. Американско изследване твърди, че студът превръща "лошите" мазнини в "добри" и ни помага да се лишим от излишните килограми.
Ако искате да влезете във форма, вижте още кои са най-популярните диети за 2015
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!