В сички сме имали дни, в които не върви. Дали сме станали в лошо настроение, скарали сме се с партньора си, или просто ни се налага за пореден ден да работим нещо, което не харесваме особено – понякога наистина е трудно да се усмихнем.
Но ако все пак успеем, веднага ще усетим позитивните резултати и вътрешно, и външно, пише „Хъфингтън поуст“.
Ето няколко причини да се усмихваме ежедневно:
Усмивката подорбява настроението
Изражението на лицето ни не просто показва какво е настроението ни, а може и да го променя. Емоциите може да се пораждат в главата, но мускулите на лицето също могат да влияят и да трансформират тези чувства.
Последни проучвания установиха, че ако се опитваме да изглеждаме по-усмихнати и щастливи и да потискаме негативните емоции, настроението ни ще се повлияе от израза на лицето ни. Според специалистите колкото по-широко се усмихваме, толкова по-щастливи ще се чувстваме.
Дори изкуствените усмивки помагат
Някои учени настояват, че само искрената усмивка може да има положително влияние върху здравето и настроението ни. Други обаче смятат, че престорената усмивка също може да ни накара да се чувстваме щастливи. Опитайте се да изглеждате усмихнати и скоро ще усетите промяната.
Усмивката намалява стреса
Според проучване от 2012 г. хората, които раздават най-големи усмивки, се възстановяват по-бързо след стресова ситуация, а и бързо нормализират сърдечния си ритъм. Учени от университета в Канзас провели изследването с 170 доброволци.
Усмивката ни кара да изглеждаме по-благонадеждни
Човек, който се усмихва, изглежда по-благонадежден от този, който се мръщи или има неутрално изражение на лицето – чиста психология, пише „Хъфингтън поуст“, като се позовава на данните от изследване на университета в Питсбърг.
Усмивката влияе добре на мозъка
Човешкият мозък е склонен да мисли негативно – това е вид защитен механизъм. Усмивката обаче кара мозъка ни да се настрои на позитивна вълна. Оказва се, че колкото повече се усмихваме в ежедневието, толкова по-дълго ще сме яхнали тази вълна. Според специалисти, ако превърнем усмивката си в навик, ще „тренираме“ мозъка си да мисли по-позитивно за живота.
Усмивките са заразни
Лесно може да се уверите в това. Просто се усмихнете на някой колега и вижте колко бързо ще получите същия отговор. За това си има научно обяснение.
Според невролога Марко Якобони всички притежаваме т.нар. „огледални неврони“.
С неврофизиологични методи е установено, че “огледалните неврони” са разпръснати в премоторната кора, в центровете за езиковите функции, в центровете за болка, за емоционална емпатия и др.
Те се активират когато ние имитираме, или само наблюдаваме някакво действие, било то усмивка, прозявка, или страдание.
„Когато видя някой да се усмихва, огледалните неврони в мозъка ми се активират и предизвикват усещането, което обикновено асоциираме с усмивката“, обяснява Якобони.
Усмивката ни прави по-продуктивни
Усмихването в офиса ще подобри настроението ни, но и ще ни направи по-продуктивни. Проучване от 2010 г. твърди, че чуството на щастие има значителен ефект върху работоспособността. Същото изследване обаче установи, че и негативните емоции влияят върху продуктивността на колектива, но не в положителна посока.
Усмивките ни правят по-креативни
Проучване на университета в Калифорния изследва връзката между настроението и креативното мислене. Специалистите установиха, че хората, които са по-щастливи, имат по-добър подход към проблемите и намират повече решения, отколкото тези с по-негативно мислене.
Усмивките са безплатни!
Усмивката – това силно оръжие, което може да ни направи по-щастливи, е само на една мисъл разстояние и е напълно безплатна. Усмихвайте се!
Вижте какъв е вашият индекс на щастие
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!