В Италия хиляди прекараха нощта в автомобили, палатки и временни жилища след четвъртото мощно земетресение само за три месеца.
Трусовете в Италия продължават. Последният беше снощи в 20 часа местно време. Учените казват, че това е нещо като ефекта на доминото – всеки по-голям трус предизвиква серия от други. Предупреждават, че те ще продължат още 1-2 месеца и, че ще има и други силни земетресения от 5 по скалата на Рихтер”, разказа кореспондентът на NOVA Антоанета Николова.
След трусовете: Апенините пропаднаха с 40 см
Трусът с магнитуд 6,6 по Рихтер удари вчера сутринта в близост до районите, където почти 300 души загинаха от земетресението през август.
За щастие сега няма жертви, но 20 души са пострадали.
Вижте разрушенията от новия трус в Италия в галерията ни
Продължаващите вторични трусове допълнително увреждат вече разклатените сгради.
Властите се опасяват, че до 100 хиляди души може да са останали без дом след вчерашното земетресение.
Близо 20 хиляди са без електричество, има и проблеми със снабдяването на питейна вода.
От българското външно министерство обявиха, че за момента нямат данни за пострадали българи.
Земетресението, което е било усетено вчера от Рим до Венеция, е с епицентър на 132 км североизточно от Рим и на 67 км източно от град Перуджа, а дълбочината му е на 10 км, по данни на Европейския сеизмологичен институт.
“Всичко се срина. Мога да видя стълбове дим, истинско бедствие“, каза Марко Риналди, кмет на градчето Усита. „Спях в колата си и видях как се отприщи адът“, допълни той.
Това е поредното силно земетресение в Италия. На 26 октомври два труса от 5,4 и 5,6 по Рихтер бяха усетени в централните части на Апенините, в районите на градовете Перуджа и Мачерата. Те бяха последвани от редица вторични трусове, които достигаха до 5 по Рихтер. През август вследствие на друго силно земетресение близо 300 души загубиха живота си.
Базиликата „Свети Бенедикт“ в планинския град Норча в регион Умбрия, за която се смята, че е родното място на светеца, вече е само купчина камъни. Църквата се стопанисва от международна група бенедиктински монаси и приема годишно до 50 000 туристи. Срути се известната часовникова кула в град Аматриче, която беше тежко пострадала от силното августовско земетресение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!