О кончателно решение за мястото, на което да се съхранява тежкото въоръжение на допълнително изпратената в Европа миналата година бронетанкова бригада на сухопътните войски на САЩ и досега не е взето, каза командващия сухопътните войски на САЩ в Европа генерал-лейтенант Бен Ходжис пред ТАСС.
Не бива да се изключва възможността бронетехниката и съпътстващото я оборудване да бъдат пратени само в Германия, а не в страни от Източна Европа и Прибалтика, каза Ходжис.
Техниката може да бъде прибрана в базите в „Графенвьор“ и „Манхайм“.
Така тя може да се използва на ротационен принцип от бригадата военни, които ежегодно идват от САЩ в Европа за два-три месеца.
САЩ обаче разглеждат и възможността за разполагане на тази тежка военна техника в страни от Източна Европа, като например Полша, посочи Ходжис.
Всичко зависело от решението на министерството на отбраната. Ходжис посочи, че това решение може да бъде огласено на срещата на министрите на отбраната на страните от НАТО, която ще бъде на 24 и 25 юни в Брюксел.
Американският военен поясни, че става дума за решение къде да бъдат разположени около 250 танка „М1“, бойни пехотни машини „М2 Брадли“ и 155-милиметрови самоходни гаубици „Паладин“.
Ходжис поясни на няколко пъти, че въпросът за изпращане в Европа на допълнителна партида бронетехника от САЩ не стои на дневен ред.
Междувременно командващият силите на НАТО в Европа генерал Филип Брийдлав каза, че
САЩ и други страни от НАТО обмислят разполагането на тежко военно оборудване в страните по източния фланг на Алианса,
предаде АП. По време на учения в Балтийско море, състоящи се в Полша, генералът каза, че възможността за предварително позициониране на тежко оръжейно оборудване е била обсъждана на срещата на върха на НАТО миналата година и сега много страни обмислят тази възможност.
Брийдлав добави, че САЩ ясно обмислят тази възможност, въпреки че решения и съобщения в тази насока все още не са направени. Евентуална подобна стъпка ще ускори реакцията на Алианса, защото ще бъде по-лесно за него да транспортира само военни при наличието на предварително позиционирана тежка техника, вместо военни с танкове и друга тежка техника, отбелязва агенцията.
Ученията БАЛТОПС 2015, по време на които Брийдлав говори, са част от маневрите на Алианса в Източна Европа, предназначени да успокоят страните от източния фланг на НАТО, притеснени от Русия и да им покажат, че Алиансът е готов и способен да защитава тяхната сигурност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!