"Всеки момент може да бъде предприет нов опит за държавен преврат в Турция", съобщи тази сутрин турското президентство на сайта си в "Туитър", цитиран от Ройтерс.
Затова турските граждани, излезли през нощта по улиците в подкрепа на законната власт, бяха призовани да останат там, за да попречат на превратаджиите.
Високопоставен турски представител каза, че операциите по възстановяването на контрола над щаба на въоръжените сили в Анкара все още продължават. Полицейски спецчасти и военни са отцепили района около сградата. "Военен офицер даде изстрели отвътре по-рано сутринта", добави той.
По-късно турският президент Реджеп Тайип Ердоган е изпратил и телефонно съобщение до абонатите на турските телекомуникационни оператори, в което моли гражданите да се "надигнат" в името на демокрацията и мира, предаде Ройтерс.
Есемесът, получен по мобилните телефони от "РТ Ердоган" и подписан с цялото име на президента Реджеп Тайип Ердоган, призовава хората да излязат на улиците, за да защитят демокрацията, мира и държавата.
Привърженици на турския президент Реджеп Тайип Ердоган още рано сутринта нападнаха група войници, които се предадоха в Истанбул след участие в опита за преврат тази нощ, а полицията се намеси да ги спаси, предаде Ройтерс.
Тази нощ Ердоган неколкократно призова привържениците си да излязат на улиците и да протестират срещу опита за преврат, предприет по думите му от малка група във въоръжените сили и обеща, че той ще получи необходимия отговор.
Вижте нашата галерия от опита за военния преврат в Турция
Вече се съобщава за над 265 души, които са убити при опита за преврат в Турция на група разбунтували се войници. Сред тях са и цивилните жертви.
Броят на ранените достигна 1154 души.
Стотици войници от турските въоръжени сили са били арестувани по цялата страна след опит за преврат, за който правителството смята, че е предизвикан от последователите на базирания в САЩ духовник Фетхуллах Гюлен.
Броят на задържаните военни, участвали в опита за преврат в Турция, се увеличи до 1563 души.
Турски чиновник е съобщил, че 29 полковници и 5 генерала са били премахнати от постовете им.
По последни данни турският генерален щаб вече е под контрола на проправителствените сили, но малка група от разбунтувалите се войници все още се съпротивлява и контролира няколко военни хеликоптера, съобщи висш турски представител, цитиран от Ройтерс.
Според него превратаджиите не контролират никакви изтребители, а хеликоптерите, които те използват, скоро ще бъдат свалени. Нападенията над парламента и президентския дворец като цяло вече са прекратени.
Участниците в опита за преврат използваха ударни хеликоптери и танкове в опита си да свалят правителството, добави той.
Шефът на турската полиция Джелялетин Лекесиз, цитиран от АП, съобщи, че 16 заговорници са били убити при сблъсъците в сградата на командването на военната полиция през нощта. Той добави, че сблъсъците там продължават, но "скоро ще приключат".
Според министъра на правосъдието Бекир Боздаг, цитиран от Анадолската агенция, силите за сигурност "са постигнали резултати на много места" и са разбили заговорниците. Това включва Националната разузнавателна служба, полицията и правителствените сгради.
Военните, които направиха опит за преврат, обаче впоследствие превзеха фрегата на военноморската база Гьолджук, съобщи Ройтерс, позовавайки се на гръцки военни източници.
Началникът на турския флот е бил взет за заложник, заяви за Ройтрес високопоставен гръцки военен източник.
Според агенцията, цитирана от АП, в центъра за обучение на бронираните части Етимесгут край Анкара някои войници, взели участие в опита за преврат, са били арестувани от своите колеги - офицери и войници, и били предадени на полицията.
Междувременно европейските лидери, НАТО и ООН изразиха пълната си подкрепа за правителството на Турция и призоваха за бързо възстановяване на конституционния ред в страната.
„Турция е ключов партньор за Европейския съюз. ЕС подкрепя напълно демократично избраното правителство, институциите на страната и върховенството на закона“, се казва в съвместното изявление на председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и други представители на държавите-членки.
„Призоваваме за бързо връщане към конституционния ред. Продължаваме да следим отблизо развитията и да се координираме с 28-те държави-членки на ЕС“, се казва още в текста.
Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също подкрепи „демократичните институции“ на ключовия съюзник Турция.
Just spoke to Turkish FM. I call for calm, restraint & full respect for Turkey's democratic institutions and constitution.
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) July 15, 2016
„Призовавам за спокойствие и сдържаност, и пълно зачитане на турските демократични институции и конституцията. Турция е ценен съюзник на НАТО“, се казва в изявлението на Столтенберг.
Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за спокойствие, ненасилие и сдържаност в Турция, след като в страната беше предприет опит за сваляне на властта. Южнокорейският политик подчерта, че военната намеса в делата на която и да е държава е неприемлива.
"Република Турция е добър съсед и стратегически партньор на Република България. За нас стабилността и мирът в Турция са от първостепенно значение, както и спазването на човешките права".
Това гласи позицията на президента Росен Плевнелиев по повод събитията от последната нощ. "Следим внимателно ситуацията в нашата съседка, осъждаме проявата на всякакви форми на насилие и подкрепяме демократично избраните институции в Република Турция", допълни той.
Държавният глава призова да се запази спокойствие, а българските граждани в Турция да се обръщат при необходимост към дипломатическите ни представителства в страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!