Женева днес е домакин на четиристранни разговори, посветени на кризата в Украйна.
В разговорите участват Русия, Украйна, ЕС и САЩ. Те ще бъдат представени от руския външен министър Сергей Лавров, украинския външен министър Андрий Дешчица, дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън и американския държавен секретар Джон Кери.
Лавров и Кери имаха двустранна среща преди началото на официалните консултации. Пред събралите се репортери двамата си стиснаха ръце, след което разговорът им продължи при закрити врати.
Очертава се дебатите в Женева да са трудни.
Москва иска федерализацията на Украйна, но проевропейското правителство в Киев е против тази идея, защото тя застрашава Украйна с разпадане, коментира Франс прес.
Разговорите започват и на фона на напрегната обстановка в източната част на Украйна, където проруски активисти окупираха сгради в редица градове, а правителството започна антитерористична операция.
В случай на провал на срещата САЩ заплашиха с
налагането на нови санкции срещу Москва.
Според Държавния департамент те може да засегнат повече физически лица, отколкото досегашните санкции, и дори да забранят достъпа до някои ключови икономически отрасли като мините, енергетиката и финансовите услуги.
Вашингтон обаче не очаква пробив в преговорите,
заявиха американски официални представители, цитирани от Ройтерс.
Американският президент Барак Обама отново подчерта, че Русия може да очаква още санкции, ако засили подкрепата си към сепаратистите в Източна Украйна, предаде Ройтерс.
„Това, което винаги съм казвал, е, че всеки път, когато Русия предприеме такива стъпки, насочени към дестабилизиране на Украйна и нарушаване на суверенитета ѝ, ще има последствия“, каза американският държавен глава в интервю за телевизия Си Би Ес.
Обама каза още, че Русия вече е пострадала от санкциите, които ѝ бяха наложени във връзка с отцепването на Крим от Украйна, което според САЩ и съюзниците им е резултат от намесата на Русия.
„Решенията на г-н Путин не само са лоши за Украйна, а в дългосрочен план те ще бъдат лоши и за Русия“,
посочи американският президент.
Според мнението на Обама Русия не е заинтересована от каквато и да е военна конфронтация със САЩ, които имат въоръжени сили на по-високо ниво.
„Не се нуждаем от война“, категоричен беше държавният глава на САЩ.
Европейският парламент включи в програмата на последното пленарно заседание за своя мандат гласуването на резолюция, призоваваща за
въвеждане на санкции срещу руски енергийни доставчици,
съобщи администрацията на ЕП. Предвижда се евродепутатите да призоват за налагане на подобни санкции заради събитията в Източна Украйна.
Очаква се резолюцията да бъде гласувана в обедните часове, но не е известно каква подкрепа ще получи в пленарната зала. В проекта на резолюцията е отправен призив за предприемане на мерки срещу руски дружества, техните дъщерни представителства, особено в енергийния сектор, както и срещу руски инвестиции и имущество в ЕС.
ЕП се предвижда да призове за преразглеждане и евентуално прекратяване на всякакви двустранни споразумения с Москва.
Резолюцията, чието утвърждаване или отхвърляне предстои по-късно днес, призовава Съветът на
ЕС да бъде готов за пристъпване към третия етап от санкциите срещу Русия,
които да бъдат приложени незабавно. Проектът на резолюцията предвижда ЕП да призове за икономически, търговски и финансови санкции срещу Крим.
В мотивите се отчитат действията на руската страна в Крим, Източна Украйна, Грузия и Абхазия, включително повишаването на цената за доставките на газ за украинските клиенти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!