С АЩ възнамеряват да изпратят в Украйна малка група военни съветници, които да определят потребностите на страната в областта на реформата на въоръжените сили, заяви пред ИТАР-ТАСС официалният представител на Пентагона Айлин Лейнез.
Вашингтон също смята да предоставят на Киев различни видове военно оборудване, като бронежилетки, прибори за нощно виждане и комуникационни средства, добави тя.
По думите ѝ „по-рано тази седмица ръководители на министерството на отбраната на САЩ са провели срещи с високопоставени украински длъжностни лица“.
Тя не уточни къде са се състояли тези срещи. По време на разговорите двете страни са обсъдили „начините, по които могат
да засилят дългосрочното си военно сътрудничество,
така че да се помогне на Украйна да изгради високоефективни въоръжени сили и отбранителни институции“, посочи Лейнез.
Тя уточни, че за тази цел лидерите са взели решение Пентагонът да изпрати малка група съветници в Украйна, които да оценят средносрочните и дългосрочните ѝ потребности в областта на реформата на отбраната.
Президентът на САЩ Барак Обама одобри в началото на март отпускането на над 23 млн. долара като допълнителна помощ за Украйна в сферата на сигурността.
Освен това Обама даде съгласието си от бюджета на САЩ да се заделят още 5 млн. долара за предоставянето на Украйна на „комплекти за индивидуална бронезащита, прибори за нощно виждане и допълнително комуникационно оборудване“, заяви представителката на американското министерство на отбраната.
Русия се надява, че
САЩ ще използват влиянието си над новоизбрания украински президент Петро Порошенко
за прекратяване на насилието и военната операция, заяви руският външен министър Сергей Лавров след среща с държавния секретар на САЩ Джон Кери.
Срещата се състоя в хотел в центъра на Париж, в навечерието на тържествените церемонии по случай 70-годишнината от съюзническия десант в Нормандия.
„Ние много се надяваме,че влиянието на САЩ върху новоизбрания президент на Украйна Петро Порошенко ще бъде използвано за прекратяване на нагнетяването и конфронтацията“, изтъкна Лавров.
„Не се съмняваме, че нашите американски партньори могат и влияят на Порошенко и това навярно се потвърждава от факта, че първото си посещение той направи не в Донбас, както бе планирал, а в Полша за среща с президента (на САЩ Барак) Обама“, добави Лавров.
Руският външен министър заяви, че е обърнал внимание на Кери за това, че някои от предприеманите напоследък действия от страна на САЩ и ЕС не помагат за създаване на конструктивен диалог.
„Напротив, те създават у някои деятели в Киев илюзията, че всичко им е позволено. Подобен подход няма да доведе до нищо добро“, отбеляза Лавров.
Той заяви също, че властите на Украйна трябва да направят първата стъпка и
да прекратят „наказателната операция“ срещу своя народ,
за да открият пътя към обединението на страната.
Лавров отбеляза, че насилието трябва да бъде прекратено „от всички страни, защото там има и т.нар. трети сили“.
„Но аз съм убеден, че първата стъпка трябва да направи този, който се смята за отговорен за сигурността на своята държава. Първата стъпка трябва да бъде прекратяването на така наречената контратерористична, а всъщност наказателна операция, и аз съм убеден, че и Луганск, и Донецк в този случай ще направят това, за което неведнъж са говорили: ще бъдат готови да прекратят огъня и да седнат на масата за преговори. С посредници или не, това вече не е важно“, заяви Лавров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!