В оенното министерство на САЩ и генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен съобщиха на пресконференции днес, че не се наблюдават признаци за изтеглянето на руските войски от границите с украйна.
"Видяхме съобщения за заповеди на президента Путин за изтегляне на руските войски от границата с Украйна. Ясно сме изразили нашия призив към руските военни да работят за деескалацията на напрежението там", каза говорителят на Пентагона контраадмирал Джон Кърби.
По думите му, ако тези съобщения са верни и ако тези заповеди се изпълняват, това изтегляне "ще бъде приветствано". "Не сме забелязали признаци за някакво придвижване" на руски военни части, подчерта контраадмиралът.
"За съжаление не виждаме никакви доказателства, че руснаците са започнали да оттеглят войските си от границата с Украйна. Много съжалявам за това, тъй като това би било първото ясно усилие за успокояване на обстановката.
Ако някой ден забележим видимо доказателство за значително оттегляне на руските войски от границите, първи ще го приветстваме, това ще бъде първа стъпка в правилната посока", заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
Руската агресия срещу Украйна драматично променя положението със сигурността в Европа и поставя пред изпитание основни принципи - правото на суверенните държави сами да избират своя път.
Президентът на Русия Владимир Путин не удържа на обещанието Москва да спазва тези принципи, коментира генералният секретар. По неговите думи тези събития ще дадат отражение по отношение на НАТО и в бъдеще.
Генералният секретар добави, че заради украинската криза се преосмислят съществуващите отбранителни планове на пакта и е започнало разработването на нови.
"Имаме всички необходими планове за ефективна защита на всички съюзници срещу всякакви заплахи, имаме необходимите средства", заяви Расмусен по повод коментарите, че НАТО не е в състояние да се погрижи за сигурността на балтийските държави.
"Незаконните военните действия на Русия в Украйна създадоха съвършено нова обстановка за сигурността в Европа. В последните десетилетия работехме с виждането, че няма да бъде предприета руска военна намеса на европейска територия.
Видяхме нова руска доктрина, лесно приложима, за нахлуване в чужди държави "в защита на рускоговорещото население". Виждаме руска военна доктрина, която разглежда НАТО като враг. Това трябва да се отрази на нашите планове.
Очаквам в Уелс да бъдат утвърдени дългосрочни мерки. Засега не предвиждам НАТО да поиска преразглеждане на отношенията си с Москва, но очакваме руснаците да се съобразяват с подписаните двустранни документи", поясни Расмусен.
"Русия оказа огромен натиск върху съседните държави в отношенията им с ЕС.
Очаквам Молдова и Грузия да подпишат споразуменията си за асоцииране. Но натискът може да продължи в областта на търговията, газовите доставки, подклаждането на замразени конфликти.
Нямам представа какви средства ще използват руснаците, за да застанат на пътя на своите съседи към приобщаване с ЕС", коментира генералният секретар.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!