Н яколко страни членки на НАТО са вдигнали свои изтребители във въздуха, след като два руски бомбардировача прелетели над Северно море,
близо до въздушното пространство на Великобритания край Шотландия,
предадоха Асошиейтед прес и Ройтерс.
В изявление на холандското министерство на отбраната, цитирано от АП, руските самолети бяха идентифицирани като Ту-95.
Два холандски изтребителя Ф-16 били изпратени да прехванат бомбардировачите. Заедно с британски и датски изтребители, те ескортирали руските самолети, докато не си тръгнат.
Подобни инциденти са се случвали и преди,
обърна внимание холандското министерство на отбраната. То спомена два подобни случая, датиращи от 21 март и 10 септември миналата година.
Великобритания е вдигнала във въздуха изтребители „Тайфун“, съобщи говорителка на британското министерство на отбраната, цитирана от Ройтерс.
Руските военни самолети, забелязани край Северна Шотландия, обаче през цялото време са били в международно въздушно пространство и не са нарушили британското.
През миналата година са били регистрирани осем подобни инцидента, отбеляза цитираната говорителка на британското министерство на отбраната.
Според военни експерти Русия провежда такива полети
с разузнавателна цел, за да напомни на света за военната си мощ и за да изпробва системите за противовъздушна отбрана на други страни,
отбелязва Ройтерс.
Днешният инцидент стана на фона на засиленото напрежение между Руската федерация и Запада заради Украйна.
НАТО е обезпокоена от заплахите на Русия, че ще използва военна сила срещу Украйна,
заяви зам.-генералният секретар на организацията Александър Вършбоу, цитиран от Франс прес.
Вършбоу осъди Москва за, по думите му, възпламенителната ѝ риторика и я призова да подкрепя изпълнението на постигнатото миналата седмица в Женева споразумение за успокояване на обстановката в Украйна.
„Прибягването до завоалирани заплахи и започването на нови военни учения близо до украинската граница засилва напрежението в една и без това нестабилна ситуация и нарушава духа на споразумението от Женева“, предупреди той.
Вчера Русия проведе военни учения в югозападната Ростовска област, граничеща с Украйна,
съобщи Ройтерс, като цитира говорител на руския Южния военен окръг.
Говорителят отказа да посочи подробности за учението, но видеозапис на Ройтерс от маневрите показа колони военна техника, включително джипове, бронетранспортьори и мобилни зенитни ракетни установки, придвижващи се във формация на територията на военно летище.
Русия изрази готовност да изпрати войски в Украйна, ако, по думите ѝ, нейните легитимни интереси в страната бъдат нарушени, след като новите украински власти в Киев започнаха „антитерористична операция“ срещу проруските сепаратисти в източни региони.
Главнокомандващият обединените въоръжени сили на НАТО в Европа ген. Филип Брийдлав заяви в интервю за румънската агенция Медиафакс, че руските войски, разположени по протежение на украинската граница, са
„многобройни, добре екипирани и готови, ако им бъде дадена заповед, да нахлуят в Източна Украйна“,
предаде още Франс прес.
Фактът, че Приднестровието, молдовският проруски сепаратистки регион, който граничи със Западна Украйна, поиска да бъде признат от Русия, „очевидно усложнява нещата“ в сегашната криза, отчете висшият американски военен.
Попитан за желанието на Румъния и Полша НАТО да има постоянно военно присъствие на тяхна територия, ген. Брийдлав посочи, че този въпрос трябва да бъде обсъден на срещата на върха на Алианса наесен.
САЩ отхвърлиха като нелепи обвиненията на руския министър на външните работи Сергей Лавров, че те финансират или ръководят „антитерористичната операция“ в Украйна.
„Смятам, че по-голямата част от тези твърдения, направени в интервю (на Лавров за руската англоезична телевизия „Раша тудей“), са
нелепи и не са основани фактологически на това, което се случва на място“,
каза говорителката на Държавния департамент на САЩ Джен Псаки.
Тя определи като „легитимен отговор“ действията на украинските власти срещу „незаконното превземане с оръжия“ на сгради в няколко града в източната част на страната от проруски сепаратисти.
Правителството на президента на САЩ Барак Обама проучва молба на Киев, който желае оръжейна помощ от Вашингтон, съобщи Псаки.
Тя обаче подчерта, че е малко вероятно искането да бъде изпълнено.
„Нашият подход е по-скоро към деескалация, не смятаме, че има военно решение... Има окупация на място, не смятаме, че трябва да засилваме напрежението с руснаците“, аргументира се Псаки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!