Р уски политици и правозащитни организации искат международно разследване на твърденията за масови гробове в Донбас, пишат руските медии.
„Московский комсомолец“ припомня съобщения на проруските сепаратисти за масови погребения „с останки на мирни жители из териториите, контролирани по-рано от украинската армия“. Такъв гроб открили например във вторник бойци на т. нар. Донецка народна република в местна каменовъглена мина. Руският тв канал Ен Те Ве съобщи вчера, че бунтовници са открили близо до Донецк непогребаните трупове на три жени и един мъж. „Достоверно се знае“ според всекидневника, че масовият гроб, открит във вторник, не е единствен. Сепаратистки бойци съобщили и за други „братски могили в същата местност“.
Председателят на външнополитическата комисия руската Държавна дума Алексей Пушков предупреди, че
Русия ще постави въпроса за разследване по случая пред ПАСЕ, ОССЕ и Съвета на Европа,
пише „Новие известия“. Главното следствено управление в Москва „ще провери данните за убийства на гражданите, чиито тела са открити в масов гроб край Донецк“, уверил пред РИА Новости говорителят на федералното следствие Владимир Маркин. Проверката ще се извърши в рамките на следствието по наказателното дело за употреба на забранени средства и методи за водене на война в Югоизточна Украйна.
Всички престъпления, извършени при „наказателната операция“ на украинските военни, трябва да бъдат внимателно разследвани, цитира „Росийская газета“ изявление на Константин Долгов, пълномощник на външното министерство в Москва по правата на човека. Дипломатът нарича масовите погребения край Донецк поредното хуманитарно престъпление и подчертава, че руското външно ведомство сезира международни организации с оглед те да осигурят обективно и безпристрастно разследване на случая.
Руски правозащитници също настояха за незабавно международно разследване на станалото.
Международните организации засега подминават въпроса с мълчание,
констатира „Московский комсомолец“. Мисия на ОССЕ вече следи режима за спиране на огъня в Украйна, като патрулира буферната зона, съобщи руският постоянен представител в ОССЕ Андрей Келин, цитиран в изданието. Според вестника обаче Келин не успял да отговори дали пратеници на ОССЕ ще се занимават с проблема около масовите гробове.
Евентуално международно разследване на военните престъпления в Украйна може да доведе до трибунал като този в Нюрнберг, осъдил ръководството на нацистите в Германия, прогнозира „Лента“.
Данните за масови погребения не отговарят на истината,
заявил пресцентърът на киевската антитерористична операция. Олексий Дмитрашкивски, говорител на киевската силова операция, нарече твърденията на Донецката народна република „лъжа“, пише „Комерсант“. „Украинските военни и силите на антитерористичната операция не са разстрелвали мирното население и не са стреляли по градските квартали. Командването не е поставяло на бойците подобни задачи“, уверява събеседникът на вестника.
Според Съвета за национална сигурност и отбрана в Киев обвиненията в масови убийства срещу Националната гвардия са „добре планирана, но зле обмислена провокация“. Киевският политолог Володимир Фесенко предполага, че тези обвинения може да са „проява на информационната война, която руши мирните договорености на практика по същия начин, както и инициативата на Донецката и Луганската народна република да проведат собствени избори през ноември“, вместо да участват в общоукраинските предния месец, посочва „Комерсант“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!