У краинският парламент одобри закон за отмяна на извънблоковия статут на страната, предадоха световните агенции.
Нормативният акт бе подкрепен от 303 депутати при 226 необходими гласа.
За да влезе в сила, законът трябва да бъде подписан от президента Петро Порошенко – чиста формалност, предвид факта, че бе предложен от самия него.
Руският постоянен представител в Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) Андрей Келин реагира незабавно, като заяви, че
законът е неприятелски акт към Русия,
Келин подчерта, че гласуваният текст ясно показва какъв курс възнамерява да води новата власт в Киев, и изрази съжаление, че това само ще изостри напрежението в двустранните отношения. Украйна не отговаря на критериите за присъединяване към НАТО, нито в политически, нито в икономически план, увери той.
Малко по-късно руският външен министър Сергей Лавров каза, че отказът на Украйна от статута на необвързана страна е непродуктивен и
само „нагнетява обстановката".
По думите му така се създава „илюзията, че с приемането на такива закони може да бъде уредена дълбоката вътрешнодържавна криза в Украйна“. Според Лавров би било по-продуктивно и смислено Киев да влезе в преговори с „онази част от своя народ, която изцяло бе игнорирана, когато бе извършен държавният преврат“.
Първият дипломат на Русия подчерта, че за Украйна „няма друг път освен конституционна реформа с участието на всички региони, на всички политически сили в Украйна, които са в състояние да зададат правилния тон“.
Законът открива пътя за сближаване на бившата съветска република с Алианса. Миналата седмица, по време на посещение в Полша, Порошенко обяви, че ще внесе този законопроект, след като се завърне в Киев.
„Обявеният през 2010 г. извънблоков статут не се оправда“,
аргументира се той. Тогава Порошенко не спомена директно за присъединяване на Украйна към НАТО. Той обаче подчерта, че бившата съветска република прави всичко за своето реформиране по стандартите на Алианса, и загатна за организиране на референдум по въпроса за членството.
Украинският президент обяви още, че страната му си е поставила за цел да подаде през 2020 г. молба за членство в Европейския съюз.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!