Н овоизбраният президент на Украйна Петро Порошенко официално встъпи днес в длъжност на тържествено заседание в парламента и пристъпи към изпълнение на задълженията си на държавен глава, съобщиха световните агенции.
Порошенко, който става петият президент на Украйна, обеща да защитава суверенитета и независимостта на страната и да брани правата и свободите на нейните граждани.
"Заклевам се във всички свои действия да защитавам суверенитета и независимостта на Украйна, да се грижа за благото на отечеството и за благосъстоянието на украинския народ, да защитавам правата и свободите на гражданите, да спазвам конституцията и законите на Украйна, да изпълнявам своите задължения в интерес на всички сънародници, да укрепвам авторитета на Украйна в света", заяви той, положил едната си ръка върху конституцията, а другата върху Пересопницкото евангелие.
Порошенко се закле пред председателя на Конституционния съд Юрий Баулин, който му връчи регалиите на държавен глава - жезъл, гербов печат и знак във вид на огърлица. В залата беше внесено и президентското знаме, под което застана Порошенко.
Сред чуждестранните високопоставени лица, присъстващи на полагането на клетвата, бяха американският вицепрезидент Джо Байдън, президентът на Европейския съюз Херман ван Ромпой, посланикът на Русия в Украйна Михаил Зурабов, а също редица държавни глави или ръководители на правителства на страни от Източна Европа, включително президентите на Полша и Литва Бронислав Коморовски и Далия Грибаускайте.
На церемонията присъстваха също така трима бивши украински президенти - Леонид Кравчук, Леонид Кучма и Виктор Юшченко.
Церемонията беше открита от и.д. президент на Украйна Олександър Турчинов, който изреди имената на поканените гости, както и на трима от четиримата предишни украински президенти, без да спомене Виктор Янукович, който беше свален от власт след улични протести преди три месеца и избяга в Русия.
Петро Порошенко каза, че е готов веднага да подпише икономическата част от споразумението за асоцииране с ЕС, на което гледа като на първа стъпка към пълно членство в Евросъюза
Той се обяви за предсрочни парламентарни избори и за подписване на ново международно споразумение, което да замени Будапещенския меморандум.
Порошенко призова сепаратистите да свалят оръжията и обеща да осигури коридори за руските бойци, за да могат да се завърнат у дома
"Не искам война; не искам отмъщение. Искам мир и искам мирът да настъпи", заяви Порошенко в реч пред парламента, след като положи клетва. "Гарантирам неприкосновеност на всички, чиито ръце не са опетнени с кръв", каза той.
Порошенко предложи план за мирно уреждане на положението в Източна Украйна и каза, че в близко време възнамерява да посети Донбас
Новият президент подчерта, че идва "с мир, с проект за децентрализация на властта, с гаранции за свободно използване на руски език във вашия регион". Готови сме да свикаме предсрочни местни избори в Донбас, за да бъде формирана власт, с която да може да се преговаря, заяви Порошенко в първата си президентска реч, която произнесе на украински и руски език.
Той обеща да "съхрани и укрепи единството на Украйна". Порошенко предложи парламентарно-президентска форма на управление и се обяви против федерализация на страната. По думите му Украйна "е била и ще бъде единна държава", а федерализацията "няма почва" в страната. Според него реформата, свързана с децентрализацията на властта, "ще започне още тази година".
Той каза, че Украйна няма да се откаже от Крим, който беше анексиран от Русия през март, посочва Ройтерс. "Крим е бил, е и ще бъде украински", заяви Порошенко. "Казах това ясно на руските ръководители в Нормандия вчера", изтъкна той и подчерта, че Украйна "не може да прави компромис с никой относно Крим".
Порошенко се обяви за гаранции за свободното развитие на руския език в Украйна, но подчерта, че украинският език е единственият държавен език в страната.
Според него е необходимо да бъдат произведени предсрочни парламентарни избори в Украйна, тъй като настоящият състав на Върховната рада не отговаря на настроенията в обществото.
По думите му Украйна трябва да подпише международно споразумение, което да замени Будапещенския меморандум. "Ще използвам целия си дипломатически опит, за да обезпеча международен договор, който да гарантира сигурността на Украйна", каза той.
По думите му "Украйна се стреми колкото е възможно по-бързо да стане пълноправен член на ЕС". Според него украинците няма да се почувстват в безопасност, докато не бъдат уредени отношенията с Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!