П резидентите на Русия Владимир Путин и на Украйна Петро Порошенко се здрависаха в началото на първото заседание от срещата на върха между Украйна и държавите от Митническия съюз (Русия, Беларус и Казахстан) в Минск, предаде АФП.
Събитието е посветено на взаимодействието между МС и Киев в светлината на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС.
Това е първата среща лице в лице между Путин и Порошенко от юни насам.
Тя се чакаше с интерес предвид разпространеното тази сутрин от Киев видео на руски войници, заловени от украинската армия в Източна Украйна, където няколко града са под контрола на проруски сепаратисти, отбелязва Ройтерс.
Путин коментира, че
преходът на украинската икономика към стандартите на Европейския съюз ще струва на страната 165 млрд. евро за 10 години,
а загубите на Русия, която ще бъде принудена да пренастрои икономиката си, могат да достигнат 100 млрд. рубли. Щети ще понесат и икономиките на държавите от Митническия съюз, добави той.
„По най-скромните оценки общите щети само за икономиката на Русия могат да достигнат 100 млрд. рубли. Удар ще понесат цели сектори на нашата промишленост и селското стопанство с всички последици за темповете на растеж и за заетостта. Загуби ще има и за Беларус и Казахстан“, отбеляза руският държавен глава. Путин подчерта, че страните от ЕС са отказали да обсъждат тази тема с Москва.
Той поясни, че заради нулевите мита за внос от ЕС в Украйна, които покриват 98% от внасяните стоки, доставките на европейски стоки на украинския пазар силно са се увеличили. По-слабо конкурентоспособната украинска продукция пък ще бъде изтласкана към пазара на МС, най-вече на руския пазар. Путин призова да не се изключва от сметките и риска от незаконен реекспорт на общия пазар на МС на стоки, произведени в ЕС, които се представят като украински. Русия ще бъде принудена като мярка за защита на пазара си
да отмени преференциите, от които се ползва вносът от Украйна,
и да въведе стандартен търговски режим. „Отбелязвам, че не искаме да дискриминираме когото и да било. Просто ще бъдем принудени да въведем спрямо Украйна стандартен търговски режим като този, който действа между Русия и ЕС, например“, подчерта държавният глава.
Порошенко предложи да се договори създаването на мониторингова група, която да оценява реалните щети за МС от асоциирането на Украйна с ЕС. Той посочи и възможността да бъде започнат диалог за преход към система на взаимно признаване на сертификати, взаимно признаване на лабораторните резултати за разрешаване на фитосанитарни проблеми.
Говорейки за споразумението за асоцииране на Киев към ЕС, Пурин каза, че Русия винаги е уважавала и уважава избора на други страни, но не и в ущърб на интересите на други държави и не за тяхна сметка, предаде Ройтерс.
Руският президент заяви още, че е готов да обсъди „острата кризисна ситуация“ в Украйна, но не смята, че тя може да се реши „по пътя на по-нататъшна ескалация на силовия сценарий, без да се отчитат насъщните интереси на югоизточните региони на страната“.
Путин препоръча мирен диалог с представители на сепаратистите в Украйна.
Според Порошенко пък единственият начин за спиране на кръвопролитието и създаване на условия за стабилизиране на Източна Украйна е ефикасният граничен контрол по границата с Русия, спирането на оръжейните доставки за сепаратистите и освобождаването на военнопленниците, предаде Ройтерс.
Той изрази убеждение, че неговият мирен план за уреждане на конфликта си остава актуален и призова лидерите, присъстващи на срещата, да го приемат.
Порошенко подчерта, че всички заинтересовани страни искат да излязат с достойнство от украинската криза и че той е
готов да чуе всички опции в търсенето на мирен изход.
Преди началото на срещата Порошенко разговаря с върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Катрин Аштън, която също е в Минск, придружена от двама еврокомисари, и я увери, че
предсрочните парламентарни избори няма да попречи на ратификацията на споразумението за асоцииране на Украйна с ЕС
и това ще се случи през септември. Той отбеляза, че текстът на споразумението ще остане непроменен, а приемането му ще помогне за извършването на истински реформи в Украйна.
Във вчерашното си обявяване на предсрочните избори Порошенко подчерта в обръщение към сънародниците си, че това не означава, че от действащия парламента се снема отговорността за съдбата на Украйна, тъй като депутатите ще работят до избирането на новия парламент.
Междувременно стана ясно, че
Порошенко ще проведе серия от срещи в Брюксел с представители на Европейския съюз
непосредствено преди извънредната европейска среща на върха в края на седмицата. В петък вечерта той ще разговаря с председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу, а в събота сутрин – с председателя на Европейския съвет Херман ван Ромпой, предаде АФП.
Украинският президент няма да участва в предстоящата среща на върха, макар че според европейски източници на нея ще бъде обсъдена ситуацията в Украйна. Сред останалите външнополитически теми, които държавните и правителствени ръководители на 28-те държави членки ще обсъдят, ще бъдат израелската офанзива в Газа и настъплението на джихадистите в Ирак.
На срещата на върха се очаква да бъдат номинирани новите титуляри на два от най-важните постове в ЕС – председател на Европейския съвет и върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!